Фінустанови можуть оцінити платоспроможність споживача і без довідки про доходи

27.06.2017

В Україні існує багато способів оцінки платоспроможності громадян, які хочуть взяти кредит у фінансовій установі. І це не завжди довідка про доходи. На цьому акцентувала свою увагу член Національної комісії з держрегулювання у сфері ринків фінансових послуг Ольга Максимчуквідповідаючи на запитання журналіста інтернет-ресурсу «АСПИ» на прес-конференції Об’єднання фінансових установ (ОФУ) 21 червня 2017 року.

За її словами, на сьогоднішній день є багато фінансових установ, які дають кредити по спрощеній системі оцінки кредитоспроможності споживача, без детальної перевірки його доходів. Це дозволяє зробити, наприклад, Бюро кредитних історій, де зберігається кредитна історія позичальників.

На сьогоднішній день таких Бюро кредитних історій в Україні декілька. Вони накопичують історії про кредити, які видавалися споживачеві, не видавалися, видавалися й не видавалися. Збір такої інформації здійснюється наразі добровільно. На це дає згоду сама особа», - підкреслила О. Максимчук.

Вона пояснила, що в разі звернення до Бюро кредитних історій фінансова установа вже не запитує споживача про розмір доходів. Замість цього вона звертається в Бюро й отримує інформацію про його кредитоспроможність там. Таким чином, можливо споживач і не зміг би підтвердити свої фінансові доходи офіційними документами, але у нього може бути позитивна кредитна історія в кількох фінансових установах. І це дозволить вдати йому кредит.

«За кордоном дуже поширений спосіб, коли оцінку платоспроможності роблять по тому, як людина платить комунальні послуги – своєчасно, несвоєчасно, чи є заборгованість. Її роблять навіть по тому, як коливається залишок ліміту споживача на мобільному телефоні. Це також свідчить про його фінансову спроможність», -  привела приклад О. Максимчук.

В свою чергу керівник групи фінансових компаній Дмитро Кравченко нагадав, що фінансова компанія більше оцінює заставне майно, ніж позичальника, тоді як банки навпаки.

«Фінансова компанія, яка видає кредит саме під заставу рухомого чи нерухомого майна, перш за все, дивиться не на позичальника, а на те, що він закладає. Також оцінюються його неофіційні доходи, аналізується, що у нього є на балансі. Якщо у споживача немає нічого, то видати йому кредит - значить піти на ризик», - пояснив він.

Нагадаємо, що 10 червня набув чинності Закон «Про споживче кредитування», який вимагає від фінансових установ посилити оцінку кредитоспроможності споживача, з метою запобігання зростання частки проблемних кредитів.

Враховуючи це, О. Максимчук на тій же прес-конференціїї закликала фінансову спільноту прийняти участь у розробці методичних рекомендацій  позичальників для фінансових установ щодо оцінки платоспроможності позичальника

«Я запрошую представників асоціації прийняти участь у цій роботі. Адже в даному випадку без досвіду ринку нам буде важко справитися», - відмітила представник державного органу.

Додати коментар
Поділитися: 
Матеріали на цю тему:
27.06.2017

В зв’язку з тим, що фінансовим установам сьогодні дуже важко стягувати борги з проблемних позичальників, які відмовляються платити за кредитами, в Україні знову масово відроджується таке явище, як колектори.

06.12.2017

За даними Нацкомфінпослуг, станом на 30 вересня 2017 року у Державному реєстрі фінансових установ налічувалось 397 кредитних спілок.

21.06.2017

21 червня у прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція на тему: «Як зробити кредити дешевшими: що цьому заважає і який вихід?».