Валютний законопроект розглянули на профільному комітеті ВР

15.05.2018

Об’єднання фінансових установ взяло участь у засіданні профільного комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності, на якому розглядався проект закону «Про валюту» №8152.

Законопроект є дуже важливим, дуже актуальним і дуже очікуваним фінансовим ринком, адже положення Закону «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» і Декрету Кабінету Міністрів № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», прийнятих ще в 1990-ті роки є застарілими та не відповідають вимогам статей 76, 125, 145-147, 293, 338 Угоди про асоціацію з ЄС.

Під час обговорення на Комітеті учасники засідання відмітили ряд моментів, які, на їхню думку, не враховані у законопроекті №8152. Зокрема, мова йшла про те, що запропонований Національним банком документ не має жодного положення про відповідальність уповноважених осіб – органів, які здійснюють валютний нагляд – за встановлення валютних обмежень.

Крім того, у документі відсутні критерії введення заходів захисту, які передбачені статтями 12 та 13 законопроекту.

У законопроекті також вказується, що більшість питань вирішуються не законом, який є доволі рамковим, а на рівні прийняття окремих нормативно-правових актів Національного банку. Більше того, передбачається, що це може бути декілька постанов по одному і тому ж питанню.

Таким чином, виходить, що обмеження і методи валютного контролю базуються виключно на адміністративних методах впливу і об’єктивно не досягають їх основної мети в умовах ринкової економіки, оскільки мають обмежені й короткострокові можливості впливу.

Враховуючи вищенаведені зауваження, учасники обговорення прийшли до наступного рішення: запропонувати Верховній Раді прийняти законопроект №8152 у першому читанні і, в той же час, доопрацювати його між першим і другим читанням, врахувавши низку норм альтернативного законопроекту №8152-1, зареєстрованого у Верховній Раді депутатами.

Більше того, деякі з норм альтернативного законопроекту Національний банк погодився врахувати ще до розгляду проекту закону №8152 ще у першому читанні. Про це прес-служба НБУ повідомила на офіційному сайті регулятора.

Зокрема, мова йде про наступні норми:

● По-перше, у доопрацьованому базовому проекті закону обіцяють передбачити, що обмеження і заходи захисту застосовуються виключно з метою забезпечення стабільності фінансової системи і рівноваги платіжного балансу України, а також закладуть принцип недопущення неправомірного і необґрунтованого втручання держави у валютні операції.

● По-друге, закласти принципи, орієнтовані на ризики, а також принципи прозорості, достатності та ефективності валютного регулювання. Вони мають бути реалізовані шляхом спрямованості на забезпечення фінансової стабільності, економічного і соціального розвитку.

«Запроваджувані заходи захисту, строки їх застосування та обсяги пов’язаних з ними валютних обмежень повинні відповідати існуючим масштабам і структурі системних ризиків, які загрожують фінансовій стабільності», - відмічає прес-служба НБУ.

Також планується передбачити пріоритетність ринкових інструментів валютного регулювання над адміністративними

● По-третє, у доопрацьованому базовому проекті закону обіцяють розширити перелік операторів поштового зв’язку, які проводять валютні операції на підставі ліцензії Національного банку на здійснення операцій з переказу валютних коштів та обміну валют.

● По-четверте, передбачать, що валютний нагляд здійснюється органами валютного нагляду та агентами валютного нагляду без втручання у відповідні валютні операції та діяльність суб’єктів, які здійснюють такі операції, за винятком випадків виявлення і документального підтвердження порушень ними вимог валютного законодавства.

Національний банк очікує, що доопрацьований основний законопроект «Про валюту» з урахуванням зауважень отримає підтримку Верховної Ради, яка, за попередніми даними, має розглянути його у першому читанні вже 17 травня.

Додати коментар
Поділитися: 
Матеріали на цю тему:
12.10.2017

Нацбанк дозволив небанківським фінустановам здійснювати на підставі індивідуальної ліцензії НБУ купівлю та перерахування іноземної валюти для розміщення за межами України гарантійного депозиту на рахунках міжнародних платіжних систем.

17.05.2018

Документ підтримали 253 народні депутати

16.06.2017

Національний Банк України розробив вимоги до кредитних посередників.