Як зробити кредити дешевшими: підсумки прес-конференціїї ОФУ

21.06.2017

21 червня у прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція на тему: «Як зробити кредити дешевшими: що цьому заважає і який вихід?». У ході прес-конференції були оприлюднені статистичні дані щодо обсягів видачі кредитів фінансовими установами за 2016 рік, проаналізована вартість кредитів, а також розглянуто подальші кроки держави і фінансового ринку, спрямовані на здешевлення кредитних ресурсів.

Зокрема, як повідомила генеральний директор Об'єднання Фінансових Установ Вікторія Волковська, У 2016 році небанківські фінансові установи видали кредитів на суму понад 44,2 млрд грн. Це на 12,5 млрд грн більше, ніж у 2015 році (31,7 млрд грн.) і майже в два рази більше, ніж у 2014 (25,3 млрд грн).

При цьому темпи розвитку ринку небанківського кредитування випередили банківський сегмент. Так, якщо приріст кредитів, виданих банками в 2015-2016 роках в склав 27%, то приріст на небанківському ринку - 39,5%.

«Гривневий кредитний портфель фінансових установ збільшується саме за рахунок споживчих кредитів, а це значить, що українці беруть кредити все активніше», - констатувала очевидні факти В. Волковська.

У той же час, серед звичайних громадян існує невдоволення ставками по кредитах, багато хто вважає їх занадто високими. І представники фінансового ринку погодилися з цим. За їхніми словами, головна причина надто дорогих кредитів в Україні – надто високі ризики кредитодавців, адже кожен другий позичальник в нашій країні не повертає кредит.

«Не краща платіжна дисципліна позичальника, ризики неповернення і складності при стягненні заборгованості не дають фінансовим установам знизити процентні ставки», - пояснила В. Волковська.

В той же час керівник групи фінансових компаній Дмитро Кравченко вважає, що якщо ці ризики буде мінімізовано, процентна ставка за кредитами може зменшитися на 20-50%, в залежності від виду кредиту.

«Тому наразі ми просимо владу зрівняти фінансові установи в правах з боржниками. Це слід зробити не тільки заради фінустанов, але й заради всіх інших добросовісних позичальників. Вони точно не повинні платити за тих, хто не сплачує борги», - сказав Д. Кравченко.

Значним кроком у вирішенні даної проблеми стало би прийняття Верховною Радою законопроекту №6027 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення довіри між банками та їх клієнтами». Однак, вчора, 20 червня, депутати відправили законопроект у профільний Комітет на доопрацювання для підготовки на повторне перше читання.

Одним із аргументів вони назвали неприйнятність посилення захисту прав банків без одночасного посилення захисту прав позичальників, що, на їх думку, призведе до порушення балансу інтересів учасників кредитних відносин.

При цьому цікаво, що в той же день на ранковому засіданні депутати не прийняли в цілому та повернули у Комітет на доопрацювання з наступним поданням на повторне друге читання проект закону № 2456-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг».

«Неповернення американським або європейським позичальником $5 зіпсує йому кредитну історію на довгі роки, і на довгі роки обмежить всі фінансові рухи. А у нас депутати чомусь вирішили, що до прийняття законопроекту №6027 потрібно «захистити права позичальника (не дивлячись на те, що вже є закон про споживче кредитування), заслухати звіт голови НБУ, покарати олігархів, і тільки потім думати про кредитодавців. Але як би так не вийшло, що на той час, коли до законопроекту №6027 таки дійде черга, в Україні нікому й ні за що буде кредитувати», - відмітила В. Волковська.

В свою чергу член Національної комісії з держрегулювання у сфері ринків фінансових послуг Ольга Максимчук звернула увагу фінансової спільноти на те, що крім законодавчого врегулювання захисту прав кредитора, яке повинну вплинути на зменшення відсотків по кредитам, існує ще один спосіб зменшення цього ризику, який наразі доступний для фінансових установ. Це оцінка кредитоспроможності споживача.

«В Законі про споживче кредитування є навіть норма, яка звучить так: «фінансова установа зобов’язана провести оцінку платоспроможності споживача». Тому що дуже часто ризик неповернення пов’язаний з тим, що кредит видається людині, яка апріорі, в силу своїх доходів та фінансових історій, не здатна його повернути. Можливо, над цим треба спільно попрацювати і регулятору, і асоціаціям, і фінансовим компаніям, особливо в частині розробки методичних рекомендацій для фінансових установ щодо оцінки платоспроможності позичальника», - сказала Ольга Максимчук.

За її словами, таку методику для себе може розробити як кожна окрема фінансова установа, так і можна розробити загальні рекомендації, які фінустанови зможуть використовувати у своїй роботі.

«Тому я запрошую представників асоціації прийняти участь у цій роботі. Адже в даному випадку без досвіду ринку нам буде важко справитися», - відмітила Ольга Максимчук.

Додати коментар
Поділитися: 
Матеріали на цю тему:
05.07.2017

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звертає увагу тих компаній, які вже отримали ліцензії на провадження г

16.06.2017

В Україні половина фінансових компаній та ломбардів не отримали відповідні ліцензії, за якими вони мають працювати з 10 червня 2017 року.

16.06.2017

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, повідомляє, що Закон «Про споживче кредитування» набрав чинності 10 червня 2017 року.