Асоціація фінансових інституцій ініціювала перед Національним банком України внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 11 лютого 2021 року № 16 «Про затвердження Правил розрахунку небанківськими фінансовими установами України загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит».

На думку експертів Асоціації, затверджені Регулятором Правила не містять конкретної формули (методики) для розрахунку реальної річної процентної ставки, а практичне застосування відповідної методики може призвести до введення споживача фінансових послуг в оману.

При цьому, нормативним документом Нацбанку передбачено, що фінансові компанії зобов’язані привести свою діяльність у відповідність до встановлених Правилами вимог до 13 травня 2021 року та при розрахунку загальної вартості кредиту та реальної річної процентної ставки повинні використовувати норми відповідної Постанови.

Водночас, фахівці Асоціації прогнозують можливість виникнення неоднозначної ситуації при якій, з одного боку, застосування фінансовими компаніями затверджених Регулятором правил (методики) розрахунку реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит вводить споживача в оману та спотворює реальну інформацію. Все це може призвести до ускладнення зрозуміння споживачем різних пропозицій кредитодавців та прийняття ним необґрунтованого рішення про отримання коштів у кредит.

З іншого боку, недотримання фінансовою компанією вимог нормативно-правових актів НБУ в частині розрахунку загальної вартості кредиту за договором про споживчий кредит, буде підставою для застосування Національним банком заходів впливу до такої компанії.

Розуміючи наявні ризики у правозастосуванні постанови Правління Національного банку України від 11 лютого 2021 року № 16, Асоціація запропонувала Національному банку України внести зміни до Порядку, затвердженого зазначеною постановою, в частині удосконалення методики розрахунку реальної річної процентної ставки.

Більш повна інформація щодо ініціативи Асоціації та обґрунтування необхідних змін викладені у листі Асоціації фінансових інституцій за посиланням.