Національний банк готує нове Положення про ліцензування надавачів фінансових послуг (страховиків, кредитних спілок, фінансових компаній, ломбардів та лізингодавців). Документ змінить підходи до ліцензійних процедур на ринках небанківських фінансових послуг. Про це повідомляється на сайті регулятора.

Нове Положення передбачатиме суттєве оновлення ліцензійних умов, а також дозвільних процедур:

  • видачі ліцензії надавачам послуг;
  • погодження набуття істотної участі, зокрема оцінки ділової репутації власників установ;
  • оцінки відповідності кваліфікаційним вимогам керівників установ;
  • оцінки фінансового стану установи та її власників;
  • порядок внесення інформації у Державний реєстр фінансових установ.

«Наше завдання – оптимізувати порядок реєстрації та ліцензування надавачів небанківських фінансових послуг. Окремі зміни, як-то скасування двоетапного порядку створення компаній, зменшення кількості ліцензій, полегшення виходу на ринок надійних, конкурентних та прозорих гравців, будуть запроваджені разом з новим законом. Утім, вже зараз ми готуємо цілковито оновлені ліцензійні умови та порядок ліцензування та реєстрації компаній.  Ми фокусуємо увагу на прозорості структури власності, оцінці бізнес-моделей компаній, якісному корпоративному управлінні та належному фінансовому стані учасників ринку», – зазначив директор Департаменту ліцензування НБУ Олександр Бевз.

«Нове Положення про ліцензування – одна з ключових складових загального процесу оновлення нормативно-правової бази з регулювання діяльності небанківських фінансових установ, який зараз знаходиться в активній фазі. Завдяки новим підходам, закладеним у законодавство з регулювання ринків небанківських фінансових послуг, що почало діяти з 1 липня цього року, зокрема принципам пропорційності та орієнтування на ступінь ризику, який несе у своїй діяльності установа, небанківський фінансовий ринок має вийти на якісно новий рівень надання фінансових послуг та взаємодії з регулятором», – наголосила Директор Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ НБУ Ольга Гурбич.

Проєкт Положення про ліцензування Національний банк планує оприлюднити для громадського обговорення у І кварталі 2021 року. Зазначимо, що у результаті затвердження нового Положення діючим компаніям не потрібно буде проходити процедуру переліцензування, а всі дозвільні документи залишаться чинними.

Також повідомляємо, що сьогодні продовжують діяти ліцензійні умови, затверджені Кабінетом Міністрів. Враховуючи, що Національний банк планує їх замінити, минулого тижня були оприлюднені для громадського обговорення ліцензійні умови. Їхнє обговорення триватиме до 29 січня 2021 року. Вони фактично не змінюють чинні підходи до ліцензування небанківських установ.  

Також нагадаємо, що НБУ запрошує учасників ринку фінансових послуг взяти участь у нараді щодо обговорення проєкту постанови Правління НБУ «Про затвердження Положення про визначення умов провадження діяльності з надання фінансових послуг, здійснення яких потребує відповідної ліцензії (ліцензійних умов)», яка відбудеться 5 січня 2021 року з 15:00 до 17:00 засобами сервісу Zoom та транслюватиметься на Youtube.