Торговий факторинг – це дієвий спосіб для малого та середнього бізнесу отримати фінансування своєї господарської діяльності, поповнити обігові кошти. Як працює факторинг розповів заступник начальника Експертно-аналітичного управління Департаменту ліцензування НБУ Орест Франчук під час вебінару, організованого Європейським банком реконструкції та розвитку, FCI та Робочою групою НАБУ із розвитку торговельного фінансування та факторингу.

«Постачальник пропонує свій товар покупцю на вигідних умовах оплати – з відстрочкою платежу. Часто великі рітейлери самі висувають такі вимоги щодо закупівлі товару з відстрочкою платежу. Після цього постачальник передає право вимоги факторинговій компанії та отримує авансовий платіж , наприклад 80%. Після того як покупець сплатить вартість товару факторинговій компанії, постачальник отримає решту 20%. За таку послугу фактор утримує свою комісію. Погодьтеся, зручний інструмент, особливо в кризовій ситуації, коли є ризик не отримати обіцяне від покупця», – цитує виступ О. Франчука прес-служба НБУ на сторінці регулятора у Facebook.

По суті, факторинг допомагає компаніям врегулювати касові розриви, дає гроші тут і зараз, не чекаючи оплати від покупця, де відстрочка може бути 90 днів.

Ще однин плюс в карму факторингу, за словами О. Франчука, підтримка в ситуації, коли немає застави для взяття кредиту. Це дозволяє постачальнику не переживати за свою дебіторку, її адміністрування і стягнення – всім цим займається фактор, який часто має більший вплив на покупця з точки зору платіжної дисципліни.

Тому не дивно, що в багатьох країнах є популярними різні види факторингу. Дивним якраз видається те, що українські підприємці майже не користуються таким інструментом.

Звичайно, дається взнаки низька обізнаність наших бізнесменів про послугу, але більшою перешкодою є відсутність ефективного регулювання.

О. Франчук повідомив, що Національний банк має намір це змінити, тому свого часу ініціював перезавантаження ринку факторингу. Кінцевою метою є перетворення факторингу на доступну та зрозумілу фінансову послугу як, наприклад, кредит.

«Фундамент змін уже закладено. Ми розпочали з подолання головної перешкоди – застарілого законодавства та відсутності чітких правил гри. Наразі зареєструвано законопроєкт № 4241, який визначає терміни «колектор» та «колекторська діяльність». Чому це важливо? Бо для функціонування ринку діяльність торгового факторингу та колекторів має бути розмежована. І це лише перший пункт у списку оновлень, які чекають своєї черги. Надалі необхідними є фундаментальніші зміни для комплексного врегулювання факторингу як фінансової послуги», – відзначив начальника Експертно-аналітичного управління.

Сьогодні понад 700 фінансових компаній мають ліцензії на факторинг, але реально працює близько 300. Більшість із них займається саме врегулюванням прострочених боргів, тобто псевдофакторингом, а торговий факторинг зосереджений переважно в банках.

«Тож, коли законодавство розділить колекторську діяльність та факторинг, то ринок факторингу самоочиститься. Відповідно факторингові компанії займатимуться безпосередньо фінансуванням торгівлі», – впевнений О. Франчук.