Асоціація фінансових інституцій вітає підписання Президентом «антиколекторського закону», який захищає позичальників від неетичних та подекуди аморальних дій колекторів. Водночас, АФІ закликає запровадити цивілізовані важелі стимулювання фінансової дисципліни позичальників, які передбачені ще одним «антиколекторським» законопроектом, який наразі прийнятий Верховною Радою в першому читанні.

Відповідну заяву АФІ оприлюднила на своєму офіційному сайті.

«АФІ вітає підписання Президентом України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості». Члени Асоціації підтримують встановлення на рівні закону цивілізованих правил врегулювання простроченої заборгованості за споживчими кредитами», – йдеться в заяві.

Водночас АФІ звертає увагу на необхідність одночасного встановлення дієвого механізму захисту кредиторів від зловживань з боку недобросовісних  позичальників.

«Спираючись на міжнародний досвід,  залучення колекторської компанії до врегулювання простроченої заборгованості  має означати для боржника погіршення його кредитного рейтингу, збільшенню для нього в майбутньому вартості фінансових послуг, можливої відмови з боку фінансових установ в наданні фінансових послуг тощо. Цього в законі немає», – зазначає Владислав Блідченко, Генеральний директор АФІ.

Члени АФІ наголошують, що колекторська діяльність не обмежується виключно ринком фінансових послуг, на що орієнтовані норми прийнятого закону, а може здійснюватися щодо будь-яких боргів  – за придбання товарів з розстроченням платежу, за житлово-комунальні послуги, за телекомунікаційні послуги тощо. Отже, врегулювання лише частини правовідносин, пов’язаних із колекторською діяльністю, вбачається недостатнім.

У зв’язку з цим, АФІ закликає парламентарів активізувати доопрацювання до другого читання законопроекту №2133 «Про захист прав та законних інтересів боржників при здійсненні колекторської діяльності», який має врегулювати повний спектр діяльності колекторських копаній, їх права та обов’язки, а також правила взаємодії з будь-якими боржниками (а не тільки щодо споживчого кредиту) під час повернення простроченої заборгованості.

Таким чином, Асоціація фінансових інституцій вважає, що саме через доопрацювання законопроекту №2133 можна виправити всі прогалини в державному регулюванні колекторської діяльності та забезпечити належний захист прав громадян при стягненні проблемної заборгованості.