На початку тижня групою народних депутатів України – членів Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики був зареєстрований проєкт закону № 5065 «Про фінансові послуги та фінансові компанії», який містить норми щодо загального регулювання ринків фінансових послуг та спеціальні норми, що врегульовують діяльність фінансових компаній та ломбардів.

Як зазначив очільник профільного Комітету ВР Данило Гетьманцев на своїй Facebook-сторінці, «система державного регулювання діяльності небанківських фінансових установ поки залишається недостатньо збалансованою. Правова база обмежується рамковим законодавством стосовно захисту прав споживачів, інвесторів, кредиторів, що разом з відсутністю спеціального законодавства за окремими небанківськими фінансовими установами стримує інтенсивність розвитку ринків небанківських фінансових послуг, знижує їх інвестиційну привабливість та викривляє їх роль у розвитку економіки України в цілому. З огляду на зазначене, наступним кроком для побудови ефективної системи є прийняття проєкту закону України про фінансові послуги та фінансові компанії, який буде фундаментальною основою для всього ринку фінансових послуг, встановлюватиме ключові принципи та засади діяльності на цьому ринку, захисту споживачів при наданні таких послуг, а також державного регулювання і нагляду за діяльністю на ринку фінансових послуг».

Національний банк на своєму офіційному сайті повідомив, що він вітає реєстрацію цього документа й очікує на його ухвалення Верховною Радою.

«Він є першим із низки оновлених законодавчих актів, необхідних для всебічного розвитку небанківського фінансового сектору. Тому невдовзі Національний банк очікує на реєстрацію інших пов’язаних законопроєктів: «Про страхування» та «Про кредитні спілки», – відмітили в НБУ.

Підтримуючи позицію, що законодавство повинно розвиватися одночасно або навіть із випередженням відповідного розвитку ринку, в даному випадку ринку небанківських фінансових послуг, АФІ водночас вважає, що до питання державного регулювання потрібно підходити виважено та з урахуванням інтересів не тільки Регуляторів, але й всіх учасників ринку фінансових послуг, як споживачів та клієнтів, так і надавачів зазначених послуг.

Враховуючи недосконалість окремих норм вказаного законопроєкту, а також з метою відстоювання спільних інтересів учасників АФІ, фахівці Асоціації продовжать моніторинг ситуації та активно долучатимуться до його доопрацювання з народними депутатами України – членами профільного Комітету ВРУ.

Закликаємо учасників АФІ ознайомитися із текстом законопроєкту та активніше приймати участь у заходах, пов’язаних із його обговоренням та опрацюванням.