Національний банк підтримує зміни до законодавства, які поширять вимоги до розкриття повної процентної ставки за кредитом на кредити менше однієї мінімальної зарплати та терміном менше одного місяця. Йдеться про законопроєкт № 1109, який наразі готується до другого читання в парламенті, повідомляється на сайті Нацбанку.

Документ також пропонує встановити максимальну планку штрафів, які фінансова компанія матиме право нарахувати клієнту.

«Це захистить громадян від штрафів та пеней, сума яких сьогодні в рази і навіть десятки разів може перевищувати суму кредиту», – стверджують у Національному банку.

Цікаво, що, говорячи «десятки разів», НБУ вкотре приводить можливу процентну ставку за кредитом 1700%.

«Звертайте увагу, що ставка 0% або 0,01% за мікрокредитом може діяти впродовж пільгового періоду. Наприклад, 5 днів. Після цього вступають у дію звичайні тарифи. А тут можуть ховатися 100%, 700% і навіть 1700% річних», – йдеться у свіжому зверненні НБУ до споживачів на сайті.

У той же час, АФІ вже не один і не два рази пояснювала, як нараховується процентна ставка за кредитом «до зарплати». І доводила, що процентних ставок у розмірі 1700% за мікрокредитами немає.

Наприклад, візьмемо кредит в розмірі 3 000 грн на 10 днів. Це найбільш затребувана сума короткого кредиту, який в середньому беруть на 10-15 днів.

Нехай фінкомпанія пропонує ставку за користування кредитом 1,5% в день (при цьому клієнт може не погодиться з цим і відмовитися!).

Скільки ж коштує такий кредит, і яка реальна процентна ставка за користування ним на всі ті ж 10 днів?

Проста математика:

1) 3 000: 100 х 1,5 = 45 грн (платіж за один день користування кредиту);

2) 45 грн х 10 днів = 450 грн (450 грн вартість користування кредитом за 10 днів).

Іншими словами, взявши кредит в розмірі 3 000 грн, через 10 днів користування цими грошима повернути потрібно тіло кредиту (3 000 грн) + 15% (1,5% х 10 днів) за користування кредитом. Разом: 3 000 + 450 = 3 450 грн.

Тобто, кредитна ставка становить 15%, а не 1700% річних.

При цьому в цю ставку закладені сума оформлення клієнта (близько 300 грн) і величезна частка неповернутих кредитів.

Нагадаємо, за даними фінансових компаній – членів АФІ, середній процент неповернених кредитів збільшився за період карантину в два рази і в середньому склав 40%. Тоді як у 2019 році цей показник становив 20%.

І ще один момент, на який небанківський ринок постійно звертає увагу НБУ, – короткі кредити оформлюються швидко, вони доступніші, і крім того вони надаються без будь якої застави, тому порівнювати їх з річними кредитами не на часі.

У кредитів, які беруться на рік і більше, зовсім інші ставки – 24-30%. І це дійсно «річних».

І наостанок: кредит – справа добровільна. Безумовно кредитодавець повинен надати споживачу інформацію стосовно повної вартості кредиту. І якщо споживач, вважає, що це дорого, краще їх не брати. А якщо вже взяв, то потрібно віддавати їх вчасно.