Владислав Блідченко, генеральний директор Асоціації фінансових інституцій

До Верховної Ради України 9 березня 2022 року внесено Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання кредитних відносин в умовах воєнного та надзвичайного стану в Україні (№7131)

Зазначений законопроект передбачає закріпити в законах України норми, згідно яких в умовах воєнного або надзвичайного стану в Україні проценти за кредитами, виданими на території України банками та іншими фінансовими установами фізичним та юридичним особам (в тому числі на умовах комерційного кредиту), не нараховуються.

З одного боку – зрозуміла мета законопроекту – підтримати людей, які мають непогашені кредити у фінансових установах, з метою утвердження у них впевненості у майбутньому, запобігання зайвим хвилюванням відносно боргових зобов’язань та надання можливостей концентрації та спрямування зусиль на оборону країни та здобуття перемоги над агресором.

Проте, з іншого боку це може призвести до взагалі зупинення кредитування та фактично припинення фінансових операцій. Відсотки за кредитами – це такий самий заробіток банків, як і заробіток інших суб’єктів господарювання. За рахунок цих коштів банки виплачують своїм працівникам заробітну плату, здійснюють соціальні та інші обов’язкові платежі. Не буде відсотків – не буде виплат працівникам, не буде податків, соціальних внесків.

Більше того – який сенс фінансовим компаніям видавати кредити – відсотків немає, ризик неповернення кредитів – високий як ніколи, попит на виток депозитів шалений. До речі – ніхто не ставить питання про скасування відсотків за депозитними операціями, а за рахунок яких коштів вони мають здійснюватись?

Враховуючи викладене, є всі підстави вважати вказаний законопроект у запропонованій редакції більш шкідливий у стратегічному плані, ніж корисний у соціальному.

Водночас, питання функціонування кредитно-фінансового ринку в умовах воєнного стану дійсно потребує більшого регулювання та переосмислення. Вже зараз багато кредитних установ та компаній самостійно запроваджують кредитні канікули для своїх клієнтів. Це цілком необхідна та вимушена дія. Водночас, вирішувати питання кредитних правовідносин у цей складний для всіх час необхідно у тісній співпраці держави та фінансових установ, шляхом розробки адекватних та співмірних механізмів підтримки як громадян, так і надавачів фінансових послуг.

Пропонуємо фінансовим компаніям долучитися до опрацювання законопроекту – просимо надавати свої коментарі та пропозиції в частині норм законопроекту, а також в частині можливих заходів з боку фінансових компаній, направлених на збереження та подальше функціонування ринку небанківських кредитів.