АФІ спільно з учасниками ринку підготувала пропозиції щодо удосконалення регулювання фінкомпаній

28.11.2019

У рамках впровадження закону про СПЛІТ Асоціація Фінансових Інституцій зібрала, проаналізувала та узагальнила пропозиції учасників ринку – членів Асоціації щодо удосконалення регулювання фінансових компаній та передала їх до Національного банку.

Представляємо їх вашій увазі:

1. Зниження кредитних ризиків фінансових установ та їх позичальників.

Ми пропонуємо удосконалити законодавство в частині державного регулювання діяльності бюро кредитних історій, зокрема, запровадити інститут кваліфікованих бюро кредитних історій, до яких в обов’язковому порядку повинні подавати на регулярній основі інформацію про позичальників усі фінансові установи, що укладають кредитні правочини.

Також, ми пропонуємо розглянути питання щодо запровадження «єдиного вікна», за допомогою якого інформація про позичальників передаватиметься фінансовими установами одночасно до всіх кваліфікованих бюро кредитних історій в автоматичному режимі.

А також, запровадити єдині законодавчі вимоги щодо структури та формату кредитних звітів, які надаються бюро кредитних історій

2. Сприяння розвитку онлайн-сервісів з надання фінансових послуг.

Необхідно врегулювати на законодавчому рівні питання щодо можливості проведення фінансовими установами електронної дистанційної верифікації та ідентифікації клієнтів за допомогою сучасних IT-технологій без фізичної присутності клієнта в офісі фінансової установи та запровадити для небанківських фінансових установ можливість перевірки належності банківського рахунку особі, яка звернулася за одержанням онлайн-кредиту (в тому числі шляхом запровадження єдиного реєстру платіжних карток).

Окремо, запровадити механізми контролю за правомірністю використання небанківськими фінансовими установами під час надання фінансових послуг, у тому числі, і в інформаційно-телекомунікаційних системах, найменувань та торгових марок інших фінансових установ.

Окремо АФІ звернула увагу на очікування ринку. Так, ринок дуже сподівається, що найближчим часом будуть врегульовані питання щодо надання кредитів фінансовими компаніями за рахунок залучених коштів в разі виконання певних вимог та отримання окремої ліцензії.

А головне – ринок очікує імплементації в українське законодавство норм європейської Директиви PSD 2, зокрема, запровадження права небанківських установ здійснювати випуск електронних грошей, емісію платіжних карток, надання таких нових послуг, як зняття/списання коштів з платіжного рахунку, ініціювання платежів та надання консолідованої інформації за платіжним рахунком.

Серед іншого, фінансові компанії сподіваються, що питання застосування РРО у фінансових установах буде переглянуте, а вимога використання РРО відмінена.

Також хочеться ще раз нагадати, що небанківські фінансові компанії працюють виключно без залучення коштів, без рефінансування, без державних програм та гарантій. При цьому, завдяки дії законів у сфері дерегуляції та затребуваності послуги, фінансові компанії у 2016-2019 роках демонструють стрімке зростання практично за всіма показниками.

До речі, саме небанківські фінансові установи сьогодні сприяють економічному розвитку домогосподарств (у 2018 році небанківськими фінансовими установами було надано кредитів населенню на загальну суму 67 млрд грн, а у першому півріччі 2019 року на суму 42 млрд грн). При цьому відбувається це без участі залучених коштів та жодних ризиків держави.

Саме тому, АФІ вважає, що фінансові компанії, які не несуть ризиків а ні для держави, а ні для споживачів, які отримують, а не вкладають свої кошти у фінансові компанії, мають працювати за спрощеними підходами у регулюванні.

Додати коментар