Чи готові фінустанови кредитувати по новому: підсумки круглого столу

15.06.2017

15 червня Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» спільно з Незалежною асоціацією банків України (НАБУ) провели круглий стіл на тему «ЗАКОН ПРО СПОЖИВЧЕ КРЕДИТУВАННЯ: НАБРАННЯ ЧИННОСТІ». У заході взяли участь представники Національного банку України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, члени профільних асоціацій, керівники банків та фінансових компаній, експерти з питань фінансів.

Профільне товариство зібралося, щоб обговорити основні зміни, які будуть відбуватися на фінансовому ринку в зв’язку з набранням чинності Закону «Про споживче кредитування», а також нюанси, які можуть виникати у ході реалізації положень нового документу. Крім того, учасники проаналізували зміни, які можуть відбутися на ринку кредитування вже найближчим часом та висловили побажання стосовно інших нагальних змін, які потрібно внести в законодавчу базу України, щоб фінансовий ринок відродився й запрацював цивілізовано.

«Прийняття Закону «Про споживче кредитування» є великим кроком уперед для фінансового сектору України», - відмітив координатор програм Відділу економічного зростання USAID Джейкоб Морін. За його словами, результатом дії документу має стати підвищення прозорості фінансової системи та ріст довіри населення до фінансового сектору. Адже, як, в свою чергу, повідомив голова Ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек, наразі банкам не довіряє 77% населення нашої країни, 47% висловлює повну недовіру і лише 8,8% має депозити у банках.

«А говорити про ріст ринку кредитування без довіри неможливо», - рахує він.

Підвищити довіру до фінансових установ, як зазначив заступник голови правління ПАТ «Ощадбанк» Антон Тютюн, допоможе те, що Закон встановлює єдині вимоги до всіх учасників ринку, а також відповідальність за їх невиконання. Як результат – клієнт буде відчувати себе більш захищеним, а банки зможуть розраховувати на притік клієнтів.

До речі, за словами керівника секретаріату Комітету ВР України з питань фінансової політики і банківської діяльності Ігоря Прийми, більшість банків розраховують на ріст об’ємів споживчого кредитування вже у найближчі 12 місяців. Підтвердила ці прогнози й заступник голови НБУ Катерина Рожкова. За її словами, зростання кредитування очікують 88% банків.

В той же час, учасники круглого столу відмітили, що Закон «Про споживче кредитування» не в повній мірі вирішує проблеми споживача. Тому народним депутатам потрібно якомога швидше прийняти ще один законопроект - №2456-д, що зробить систему захисту прав споживачів фінансових послуг дієвою й надасть регулятору відповідні повноваження контролювати, у тому числі, кредитних посередників. Оскільки, наразі прийнятий Закон узаконив їх діяльність, але не передбачає нагляду за нею зі сторони НБУ.

Також учасники столу чекають прийняття законопроекту №6027, який ліквідує ще одну прогалину у питання кредитування, а саме, захистить інтереси кредитодавця.

Адже, як відмітила генеральний директор Об'єднання Фінансових Установ Викторія Волковська, не захищаючи останнього, Україна може опинитися у ситуації, коли просто не буде кому давати кредити.

«Сьогодні багато українців не готові повертати кредити, у нас немає культури їх повернення, культури взаємовідносин з фінансовими установами. Тому, щоб нормально кредитувати населення, сьогодні, в першу чергу, треба мінімізувати ризики неповернення кредитів», - вважає вона.

Додати коментар

Матеріали на цю тему:

12.01.2021

Перший заступник Голови Національного банку Катерина Рожкова не вірить, що у 2021 р. небанки конкуруватимуть з банками за прибуток.

16.06.2017

Національний Банк України розробив вимоги до кредитних посередників.