Депутати пропонують запровадити кримінальну відповідальність для пов’язаних з небанківською фінустановою осіб

04.11.2019

Народний депутат Галина Третьякова та ряд інших депутатів з фракції «Слуга народу» зареєстрували у Верховній Раді законопроект №2334 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності пов`язаних із фінансовою установою осіб», який передбачає запровадження кримінальної відповідальності керівника небанківської фінансової установи, її кінцевого бенефіціарного власника, іншого власника істотної участі у фінустанові за вчинення будь-яких дій, що призвели до завдання великої матеріальної шкоди (понад 170 тис. грн) державі або клієнтам.

Кримінальна відповідальність передбачає обмеження волі на строк від одного до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк, з накладенням штрафу від 85 тис. до 170 тис. грн та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

За внесення керівником або іншою службовою особою фінансової установи, окрім банку, у звітність, яка подається до НБУ та/або НКЦПФР та/або Нацкомфінпослуг завідомо неправдивих відомостей законопроект передбачає покарання у вигляді штрафу, розміром від 15 тис. до 30 тис. грн.

До пов`язаних з фінансовою установою осіб пропонується віднести:

  • осіб, які мають істотну участь у фінансовій установі, та особи, через яких ці особи здійснюють опосередковане володіння істотною участю у фінансовій установі;
  • керівників фінансової установи, керівника служби внутрішнього аудиту;
  • споріднені та афілійовані особи фінансової установи, у тому числі учасники небанківської фінансової групи; осіб, які мають істотну участь у споріднених та афілійованих особах фінансової установи; керівників юридичних осіб та керівників фінансових установ, які є спорідненими та афілійованими особами фінансової установи, керівника служби внутрішнього аудиту;
  • асоційовані особи фізичних осіб, вищезазначених у цьому пункті;
  • юридичні особи, в яких фізичні особи, зазначені в цьому пункті, є керівниками або власниками істотної участі; будь-яка особа, через яку проводиться операція в інтересах осіб, зазначених у цьому пункті, та на яку здійснюють вплив під час проведення такої операції особи, зазначені в цьому пункті, через трудові, цивільні та інші відносини.

Водночас відмітимо, що говорячи про шахрайство та покарання, в пояснювальній записці згадуються чомусь виключно страхові компанії.

«Запровадження другого рівня державної загальнообов’язкової системи пенсійного страхування та створення умов для добровільного накопичення на пенсію у відповідних фінансових установах приватного права (недержавні пенсійні фонди, страховики, що здійснюють діяльність на ринку страхування життя) без суворої кримінальної відповідальності керівників та інших пов’язаних осіб може призвести до виведення коштів шахрайськими способами та залишення людей пенсійного віку без власних накопичень”, - йдеться в пояснювальній записці.

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

05.07.2017

Після 10 червня 2017 року фінансові компанії, ломбарди та юридичні особи - лізингодавці повинні мають право надавати фінансові послуги (укладати договори про надання таких послуг) виключно на підставі відповідних ліцензій, отриманих згідно з Ліцензійними умовами провадження господарської...

27.03.2019

В ВР зареєстровано проект закону «Пpo запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»