Фінзвітність, складена на підставі таксономії: в питаннях і відповідях

25.09.2019

Як було?

Відповідно до пункту 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 № 419, підприємства, які провадять господарську діяльність з надання фінансових послуг складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності. Ця норма діє більше семи років і всі фінансові установи знають про неї.

Що змінилося?

З початку 2020 року в фінансових установ виникне обовʼязок подавати фінансову звітність за МСФЗ на підставі таксономії фінансової звітності.

Що таке таксономія?

Таксономією фінансової звітності є склад статей і показників фінансової звітності та її елементів, які підлягають розкриттю. Таксономія фінансової звітності була затверджена наказом Мінфіну від 07.12.2018 № 983 і оприлюднена на веб-сайті Нацкомфінпослуг та інших регуляторів.

Де саме закріплений обовʼязок фінансових установ складати фінансову звітність на підставі таксономії?

Відповідний обовʼязок встановлено частиною шостою статті 11 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (зі змінами, внесеними Законом України від 05.10.2017 № 2164-VIIII), якою визначено, що фінансова звітність та консолідована фінансова звітність за міжнародними стандартами складаються на підставі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами.

Коли вперше необхідно подати звітність на підставі таксономії?

Пунктом 2 прикінцевих положень Закону України від 05.10.2017 № 2164-VIIII визначено, що першим звітним періодом, за який підприємства, які зобов’язані застосовувати міжнародні стандарти, подають фінансову звітність на підставі таксономії за міжнародними стандартами в електронній формі, є 2019 рік. Тобто, вперше необхідно буде подати річну фінансову звітність за 2019 рік, складену на підставі таксономії, до 28 лютого 2020 року. В подальшому необхідно подавати проміжну фінансову звітність (І квартал, перше півріччя, девʼять місяців), складену на підставі таксономії, до 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом (як це і передбачено п.5 постанови КМУ від 28.02.2000 № 419).

У якому форматі подається звітність?

Що стосується електронного формату подання звітності, складеної на підставі таксономії, то таким форматом є XBRL (англ. eXtensible Business Reporting Language – «розширювана мова ділової звітності»).

З інструкцією щодо створення фінансової звітності в XBRL можна ознайомитися на веб-сайті Нацкомфінпослуг.

Куди подавати фінансову звітність на основі таксономії?

Пунктом 2 постанови Постанови КМУ від 28.02.2000 № 419 визначено, що фінансова звітність та консолідована фінансова звітність, складена на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами фінансової звітності в єдиному електронному форматі, визначеному Мінфіном, подається до центру збору фінансової звітності, операційне управління яким здійснюється НКЦПФР.

Для подання фінансової звітності до центру збору фінансової звітності запроваджено інтернет портал – Система фінансової звітності (СФЗ), який можна знайти за таким посилання: https://frs.gov.ua.

Як саме подавати звітність?

Для того, щоб подати фінансову звітність у форматі XBRL слід ознайомитися з короткою інструкцією, розміщеною в рубриці „Як звітувати?” порталу СФЗ. Сподіваємося, що на вказаному порталі незабаром зʼявляться більш детальні методичні матеріали, посібники та інструкції для суб’єктів звітування (наразі відповідна рубрика не заповнена).

Є інші питання. Як знайти на них відповіді?

Враховуючи велику кількість незʼясованих питань щодо складання та подання фінансової звітності до СФЗ згідно з новими вимогами, Асоціація ОФУ готує окремі розʼяснювальні семінари щодо цієї надзвичайно актуальної теми.

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

11.09.2019

Група представників фінансового ринку звернулася до органів влади стосовно впровадження Системи фінансової звітності в форматі XBRL.

21.12.2017

В 2019 році в Україні запустять єдиний стандарт звітності для компаній, які працюють на фінансовому ринку