Гендиректор ОФУ В. Волковська прокоментувала прийняття ВР законопроекту про СПЛІТ

12.09.2019

12 вересня Верховна Рада в другому читанні підтримала в цілому законопроект №1069-2 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення функцій з державного регулювання ринків фінансових послуг» (Спліт).

Генеральний директор Асоціації «Об'єднання фінансових установ» (ОФУ) Вікторія Волковська так прокоментувала рішення ВР:

«На щастя, це сама м'яка для ринку версія« Спліт» з тих, що до цього потрапляли в парламент. Національний банк зобов'язали здійснювати свої регуляторні функції в рамках законів про ліцензування, адміністративні послуги, а також засади державної регуляторної політики.

Наприклад, в законопроекті з'явилися підстави для анулювання ліцензії у фінансової установи, а також підстави для проведення позапланових перевірок. Тоді, як до цього, регулятори могли робити це на свій розсуд.

Крім того, Нацбанк буде зобов'язаний перед прийняттям будь-яких нормативно-правових актів публікувати їх для ознайомлення, реєструвати і т. д. Іншими словами, новоспечений регулятор не зможе проявляти повне свавілля, як передбачав базовий проект 2413а.

Закон також зобов'язує НБУ створити в своїй структурі окремий профільний комітет, який буде вести роботу з небанківськими фінустановами.

У той же час, зазначу, що більшість учасників ринку небанківських послуг виступало проти законопроекту №1069-2 і підтримувало альтернативний проект закону №1069-1, який пропонував створення «мегарегулятора» шляхом злиття двох комісій - НКЦПФР і Нацкомфінпослуг в єдиний орган регулювання та нагляду . Основний аргумент на користь альтернативного законопроекту був такий, що підходи до регулювання профдіяльності на обох ринках схожі, на відміну від підходів до регулювання НБУ.

Передача ж функцій Нацкомфінпослуг Нацбанку нічого доброго не обіцяє ні ринку, ні кінцевим споживачам. По-перше, це може привести до укрупнення ринку, а значить численних втрат робочих місць (зараз на небанківському ринку працює понад 73 тис. чоловік) і зменшення податкових надходжень (в 2018 р. небанківські фінустанови сплатили 5,5 млрд грн податку на прибуток) . По-друге, слідом за скороченням обсягів ринку може подорожчати вартість фінпослуг, що, безумовно, викличе невдоволення 20 млн споживачів цього ринку.

Додати коментар

Матеріали на цю тему:

21.11.2018

22 ноября в зал Верховной Рады выносится законопроект № 2413а (СПЛИТ)

20.08.2019

Вікторія Волковська, генеральний директор Асоціації «Об'єднання фінансових установ»

20.06.2018

Колонка генерального директора ОФУ Виктории Волковской для НВ.Бизнес