Кредитна ставка: розвінчуємо міфи

10.09.2019

Під час обговорення СПЛІТ (законопроект про передачу ринку небанківських фінансових послуг під регулювання НБУ), яке зараз активно проходить у Верховній Раді, знову зазвучала стара пісня про «високу» ставкою за кредитами, які видають небанківські фінансові установи.

Пропоную розібратися, не заглиблюючись в термінологію, як же розраховується ставка за кредитом і чи дійсно вона така висока, як це намагаються представити лобісти СПЛІТ.

Відразу зазначу, що, не дивлячись на заяви НБУ про активізацію кредитування в Україні, банки кредитують фізичні особи вкрай неохоче. Тому, поклавши руку на серце, об'єктивно визнаємо - для бажаючих взяти кредит усі дороги найчастіше ведуть до небанківських фінкомпаній.

Розглянемо простий приклад - такий собі громадянин Петренко хоче взяти кредит в розмірі 3 000 грн на 10 днів. Це найбільш затребувана сума короткого кредиту, який ще називають «кредитом« до зарплати» і в середньому беруть на 10-15 днів. За умовами завдання, фінкомпанія пропонує ставку за користування кредитом 1,5% в день (при цьому клієнт може не погодиться з цим і відмовитися!).

Скільки ж коштує такий кредит, і яка реальна процентна ставка за користування ним на всі ті ж 10 днів?

Проста математика:

1) 3 000: 100 х 1,5 = 45 грн (платіж за один день користування кредиту);

2) 45 грн х 10 днів = 450 грн (450 грн вартість користування кредитом за 10 днів).

Іншими словами, взявши кредит в розмірі 3 000 грн, через 10 днів користування цими грошима повернути потрібно тіло кредиту (3 000 грн) + 15% (1,5% х 10 днів) за користування кредитом. Разом: 3 000 + 450 = 3 450 грн.

Тобто, КРЕДИТНА СТАВКА становить 15% або 450 грн.

При цьому в цю ставку закладені сума оформлення клієнта (близько 300 грн) і величезна частка неповернутих кредитів.

Короткі кредити оформляються швидко, вони доступніші на відміну від банківських - це окрема категорія і порівнювати їх з річними кредитами непрофесійно.

Як виявилося, ці прописні істини очевидні не для всіх. Пару років тому один серйозний міжнародний проект провів «контрольні закупівлі» в чотирьох (!) фінкомпаніях (із близько 967!), представив це як «ситуація на ринку кредитування» і до цього дня голосить про дорожнечу кредитів і розвішує ярлики на фінансові установи.

Так і хочеться сказати: не варто короткі кредити вважати річними, а своєчасне їх повернення передбачає цілком прийнятну ставку.

До речі, у кредитів, які беруться на рік і більше, зовсім інші ставки - 24-30%. І це дійсно «річних».

І наостанок: кредит - справа добровільна. Вважаєш, що дорого? Нічим віддавати? Не бери. Береш - віддай. А щоб потім не скаржитися на процентну ставку, пеню або штраф за несвоєчасне повернення, - ВІДДАЙ КРЕДИТ ВЧАСНО. Тоді не доведеться платити більше або рахувати денну ставку в річних.

Вікторія Волковська, генеральний директор ОФУ

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

31.01.2019

30 січня відбувся семінар Об’єднання фінансових установ «Спліт. Аудит. Електронні договори»

01.10.2018

Виступ керівника департаменту бізнес-розвитку і правового забезпечення компанії «ІЗІ Кредит» Олени Крижанівської, на круглому столі «Фінансовий ринок напередодні виборів: ризики та можливості»

21.11.2018

У четвер, 22 листопада, Рада планує розглянути законопроект №2413а, який фактично знищить ринок небанківських фінансових установ