Кредитна ставка: розвінчуємо міфи

10.09.2019

Під час обговорення СПЛІТ (законопроект про передачу ринку небанківських фінансових послуг під регулювання НБУ), яке зараз активно проходить у Верховній Раді, знову зазвучала стара пісня про «високу» ставкою за кредитами, які видають небанківські фінансові установи.

Пропоную розібратися, не заглиблюючись в термінологію, як же розраховується ставка за кредитом і чи дійсно вона така висока, як це намагаються представити лобісти СПЛІТ.

Відразу зазначу, що, не дивлячись на заяви НБУ про активізацію кредитування в Україні, банки кредитують фізичні особи вкрай неохоче. Тому, поклавши руку на серце, об'єктивно визнаємо - для бажаючих взяти кредит усі дороги найчастіше ведуть до небанківських фінкомпаній.

Розглянемо простий приклад - такий собі громадянин Петренко хоче взяти кредит в розмірі 3 000 грн на 10 днів. Це найбільш затребувана сума короткого кредиту, який ще називають «кредитом« до зарплати» і в середньому беруть на 10-15 днів. За умовами завдання, фінкомпанія пропонує ставку за користування кредитом 1,5% в день (при цьому клієнт може не погодиться з цим і відмовитися!).

Скільки ж коштує такий кредит, і яка реальна процентна ставка за користування ним на всі ті ж 10 днів?

Проста математика:

1) 3 000: 100 х 1,5 = 45 грн (платіж за один день користування кредиту);

2) 45 грн х 10 днів = 450 грн (450 грн вартість користування кредитом за 10 днів).

Іншими словами, взявши кредит в розмірі 3 000 грн, через 10 днів користування цими грошима повернути потрібно тіло кредиту (3 000 грн) + 15% (1,5% х 10 днів) за користування кредитом. Разом: 3 000 + 450 = 3 450 грн.

Тобто, КРЕДИТНА СТАВКА становить 15% або 450 грн.

При цьому в цю ставку закладені сума оформлення клієнта (близько 300 грн) і величезна частка неповернутих кредитів.

Короткі кредити оформляються швидко, вони доступніші на відміну від банківських - це окрема категорія і порівнювати їх з річними кредитами непрофесійно.

Як виявилося, ці прописні істини очевидні не для всіх. Пару років тому один серйозний міжнародний проект провів «контрольні закупівлі» в чотирьох (!) фінкомпаніях (із близько 967!), представив це як «ситуація на ринку кредитування» і до цього дня голосить про дорожнечу кредитів і розвішує ярлики на фінансові установи.

Так і хочеться сказати: не варто короткі кредити вважати річними, а своєчасне їх повернення передбачає цілком прийнятну ставку.

До речі, у кредитів, які беруться на рік і більше, зовсім інші ставки - 24-30%. І це дійсно «річних».

І наостанок: кредит - справа добровільна. Вважаєш, що дорого? Нічим віддавати? Не бери. Береш - віддай. А щоб потім не скаржитися на процентну ставку, пеню або штраф за несвоєчасне повернення, - ВІДДАЙ КРЕДИТ ВЧАСНО. Тоді не доведеться платити більше або рахувати денну ставку в річних.

Вікторія Волковська, генеральний директор ОФУ

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

12.09.2020

Національний банк найближчим часом запропонує до обговорення вимоги до фінансових компаній розкривати повну ставку за кредитом. Про це повідомили представники Національного банку під час MFO Summit 2020.

31.01.2019

30 січня відбувся семінар Об’єднання фінансових установ «Спліт. Аудит. Електронні договори»

25.02.2020

Фінансовий ринок напередодні великих змін. Йдеться про так званий закон про "спліт" - "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій щодо держрегулювання ринків фінансових послуг".