Нацбанк починає публікацію щоквартальника «Огляд небанківського фінансового сектору»

16.10.2020

Національний банк починає публікацію «Огляду небанківського фінансового сектору». Це новий щоквартальний інформаційний продукт, який буде висвітлювати ключові тенденції небанківського ринку і формувати комплексне розуміння стану сектору. У фокусі уваги діяльність небанківських установ під регуляцією НБУ: страхових компаній, кредитних спілок, фінкомпаній та ломбардів.

У першому випуску аналізується стан ринку та вплив кризи, що виникла на тлі пандемії COVD-19.

За очікуваннями НБУ, після проходження гострої фази економічної кризи та з початком відновлення економічної активності відбудеться зростання обсягів надання послуг страховими компаніями, фінансовими компаніями та ломбардами. Для кредитних спілок відновлення може тривати довше.

Небанківські фінустанови мають працювати над вирішенням структурних проблем для посилення міцності сектору, а також підвищити якість та своєчасність подання звітності.

Як інші фінустанови, фінансові компанії (які займаються мікрокредитуванням та надають послуги лізингу та факторингу) також постраждали від коронакризи. Під час карантину попит на позики фінансових компаній відчутно скоротився, а умови кредитування стали жорсткішими. Відтак, якщо порівняти з другим півріччям 2019 року, обсяги кредитування знизились так само як і обсяги операцій з лізингу.

Зростали лише обсяги факторингових операцій, що переважно полягають у викупі непрацюючих кредитів з метою подальшого урегулювання (колекторська діяльність).

Загалом карантинні обмеження відчутно позначилися на обсягах діяльності фінкомпаній – у І кварталі 2020 року вони продемонстрували збиток уперше після більш як двох років прибуткової діяльності. Водночас за підсумками півріччя їх фінансовий результат знову став позитивним.

Ломбарди від початку 2020 року також сповільнили обсяги кредитування, зокрема, у ІІ кварталі 2020 року обсяг наданих нових кредитів знизився на 25%. Наразі близько 80% ломбардних позик надано під заставу виробів із дорогоцінних металів та каміння, ще 19% – під заставу побутової техніки. Водночас реалізація заставного майна забезпечує всього 9% доходів ломбардів. Понад 87% доходів формують проценти, що зросли порівняно з аналогічним періодом попереднього року. Хоча прибуток ломбардів у І півріччі і знизився проти аналогічного періоду минулого року, фінансовий результат лишається позитивним, а зниження обсягів витрат дало змогу забезпечити рентабельність на рівні попереднього року.

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

12.09.2020

Національний банк найближчим часом запропонує до обговорення вимоги до фінансових компаній розкривати повну ставку за кредитом. Про це повідомили представники Національного банку під час MFO Summit 2020.