Нацбанк затвердив величезні штрафи за валютні порушення

08.08.2019

Небанківські обмінники і поштових операторів будуть нещадно штрафувати при виявленні порушень валютного законодавства. Як пише Олена Лисенко з UBR, у липні 2019 року правління Нацбанку затвердило Методичні рекомендації щодо розрахунку штрафних санкцій за різні порушення, прорахунки і помилки при роботі з іноземною валютою. Суми покарань шокували навіть банкірів, на яких вони не поширюються. Вони активно обговорюють документ, і бояться, що його згодом почнуть застосовувати і до банківських структур.

Нову методичку підписав директор Департаменту фінансового моніторингу Ігор Береза, якому віддали цей напрямок. Документ для внутрішнього користування, і не публікувався для широкого загалу. Фінансисти передають його з рук в руки, переказуючи один одному.

Капітал за валютні порушення

НБУ сам себе наділив правом встановлювати максимальний штраф за валютні порушення в розмірі 20% капіталу структури-порушника. Ключові проступки компаній:

 • торгівля валютою без касового апарату з видачею клієнтам відповідних чеків;
 • приховування реальних обсягів валютообмінних операцій: проведення через касу не всіх операцій.

В ході виїзної або невиїзної перевірок ревізорам рекомендують так визначати загальні суми штрафів:

 • 200 тис. грн, якщо під час перевірки виявлено порушення в діяльності 2-5 структурних підрозділів;
 • 400 тис. грн, якщо валютні правила порушило більше 6 точок.
 • 100% за будь-валютне порушення.

За порушення ст. 9 нового валютного закону перевіряючим НБУ рекомендують нараховувати штрафи в розмірі 100% суми операції, але не більше 500 тис. грн. При цьому під зазначену статтю можна підвести буквально будь-яку транзакцію, оскільки нацбанківський список завершується його улюбленим формулюванням - «та інші операції». Він виглядає так:

 • торгівля валютними цінностями;
 • перерахування коштів,
 • здійснення розрахунків в інвалюті на території України за договорами страхування життя;
 • факторинг;
 • інші валютні операції, визначені Національним банком.

В окремих випадках, рекомендується штраф в розмірі 5% від розміру власного капіталу установи.

На цьому фоні не дуже великими виглядають штрафи НБУ для тих, хто вчасно не надає йому статистичну інформацію та звітність. А також подає її з «істотними» помилками. За таке фінустановам світить 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17 тис. грн.

Мільйон за недопуск ревізора

Все своє обурення нацбанківці можуть висловити, якщо їм перекриють доступ до перевірки інформаційних систем, в яких відображаються дані з валютних операцій. Найстрашніше для фінустанови - це не підпускати регулятора до джерела інформації. За таке легко випишуть санкцію від 100 тис. грн і аж до 20% капіталу. Але не більше 1 млн грн. Це, до речі, гранична сума для всіх валютних покарань.

Окремо в методиці зазначено, що за 100 тис. грн штрафу можуть виписувати за кожен випадок недопуску перевіряючого центробанку до потрібних даних або за ненадання потрібних йому відомостей. І в цьому ж розділі йдеться, що за «істотні» порушення в ході квартальної перевірки можуть виписуватися штрафи на 7% капіталу і більше. Все залежить від кількості структурних підрозділів фінустанови.

Чимала санкція передбачається за невиконання або неправильне виконання рішень Нацбанку щодо обмеження або зупинення окремих видів валютних операцій або по відкликанню ліцензії. Від 1% капіталу, але не більше 500 тис. грн.

Чого домагається Нацбанк

По всьому видно, що в НБУ рішуче налаштовані привчити до порядку небанківські структури, і показати їм, як дорого може коштувати нацбанківська валютна ліцензія. Чиновники не раз відзначали розслабленість і навіть якусь розхлябаність цих структур. Регулярно нарікаючи на часті порушення.

Звичайно, ніхто не дорікне центробанк в бажанні навести порядок на валютообмінному ринку, де, на жаль, досі маса нелегальних операцій. Однак нову методологію від регулятора назвали дуже жорсткою, з урахуванням невеликих капіталів у небанківських структур. Банки так сильно не карають. Найбільше в небанківських структурах бояться, що нацбанківці почнуть чіплятися до дрібниць і шукати будь-яку зачіпку для штрафу. Як новий документ буде застосовуватися на практиці, і які розміри штрафів будуть використовуватися - ще невідомо.

Поки що Нацбанк застосовує покарання у вигляді письмового попередження - така форма санкцій також передбачається новим документом. 6 серпня регулятор повідомив, що застосував її до п'яти компаніям:

 • ТОВ «Фінод»;
 • ФК «Октава Фінанс»;
 • ФК «Магнат»;
 • ТОВ «Преміум Фінанс»;
 • ФК «Конверсія».

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

12.11.2018

НБУ підготував три проекти постанов, які визначають нові норми валютного регулювання, що застосовуватимуться після набрання чинності Законом «Про валюту і валютні операції»

12.10.2017

Нацбанк дозволив небанківським фінустановам здійснювати на підставі індивідуальної ліцензії НБУ купівлю та перерахування іноземної валюти для розміщення за межами України гарантійного депозиту на рахунках міжнародних платіжних систем.

21.12.2018

Нацбанк оприлюднив повний пакет з семи проектів нормативно-правових актів, які з 7 лютого 2019 р. стануть основою для нової ліберальної системи валютного регулювання