Нацбанк затвердив величезні штрафи за валютні порушення

08.08.2019

Небанківські обмінники і поштових операторів будуть нещадно штрафувати при виявленні порушень валютного законодавства. Як пише Олена Лисенко з UBR, у липні 2019 року правління Нацбанку затвердило Методичні рекомендації щодо розрахунку штрафних санкцій за різні порушення, прорахунки і помилки при роботі з іноземною валютою. Суми покарань шокували навіть банкірів, на яких вони не поширюються. Вони активно обговорюють документ, і бояться, що його згодом почнуть застосовувати і до банківських структур.

Нову методичку підписав директор Департаменту фінансового моніторингу Ігор Береза, якому віддали цей напрямок. Документ для внутрішнього користування, і не публікувався для широкого загалу. Фінансисти передають його з рук в руки, переказуючи один одному.

Капітал за валютні порушення

НБУ сам себе наділив правом встановлювати максимальний штраф за валютні порушення в розмірі 20% капіталу структури-порушника. Ключові проступки компаній:

 • торгівля валютою без касового апарату з видачею клієнтам відповідних чеків;
 • приховування реальних обсягів валютообмінних операцій: проведення через касу не всіх операцій.

В ході виїзної або невиїзної перевірок ревізорам рекомендують так визначати загальні суми штрафів:

 • 200 тис. грн, якщо під час перевірки виявлено порушення в діяльності 2-5 структурних підрозділів;
 • 400 тис. грн, якщо валютні правила порушило більше 6 точок.
 • 100% за будь-валютне порушення.

За порушення ст. 9 нового валютного закону перевіряючим НБУ рекомендують нараховувати штрафи в розмірі 100% суми операції, але не більше 500 тис. грн. При цьому під зазначену статтю можна підвести буквально будь-яку транзакцію, оскільки нацбанківський список завершується його улюбленим формулюванням - «та інші операції». Він виглядає так:

 • торгівля валютними цінностями;
 • перерахування коштів,
 • здійснення розрахунків в інвалюті на території України за договорами страхування життя;
 • факторинг;
 • інші валютні операції, визначені Національним банком.

В окремих випадках, рекомендується штраф в розмірі 5% від розміру власного капіталу установи.

На цьому фоні не дуже великими виглядають штрафи НБУ для тих, хто вчасно не надає йому статистичну інформацію та звітність. А також подає її з «істотними» помилками. За таке фінустановам світить 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17 тис. грн.

Мільйон за недопуск ревізора

Все своє обурення нацбанківці можуть висловити, якщо їм перекриють доступ до перевірки інформаційних систем, в яких відображаються дані з валютних операцій. Найстрашніше для фінустанови - це не підпускати регулятора до джерела інформації. За таке легко випишуть санкцію від 100 тис. грн і аж до 20% капіталу. Але не більше 1 млн грн. Це, до речі, гранична сума для всіх валютних покарань.

Окремо в методиці зазначено, що за 100 тис. грн штрафу можуть виписувати за кожен випадок недопуску перевіряючого центробанку до потрібних даних або за ненадання потрібних йому відомостей. І в цьому ж розділі йдеться, що за «істотні» порушення в ході квартальної перевірки можуть виписуватися штрафи на 7% капіталу і більше. Все залежить від кількості структурних підрозділів фінустанови.

Чимала санкція передбачається за невиконання або неправильне виконання рішень Нацбанку щодо обмеження або зупинення окремих видів валютних операцій або по відкликанню ліцензії. Від 1% капіталу, але не більше 500 тис. грн.

Чого домагається Нацбанк

По всьому видно, що в НБУ рішуче налаштовані привчити до порядку небанківські структури, і показати їм, як дорого може коштувати нацбанківська валютна ліцензія. Чиновники не раз відзначали розслабленість і навіть якусь розхлябаність цих структур. Регулярно нарікаючи на часті порушення.

Звичайно, ніхто не дорікне центробанк в бажанні навести порядок на валютообмінному ринку, де, на жаль, досі маса нелегальних операцій. Однак нову методологію від регулятора назвали дуже жорсткою, з урахуванням невеликих капіталів у небанківських структур. Банки так сильно не карають. Найбільше в небанківських структурах бояться, що нацбанківці почнуть чіплятися до дрібниць і шукати будь-яку зачіпку для штрафу. Як новий документ буде застосовуватися на практиці, і які розміри штрафів будуть використовуватися - ще невідомо.

Поки що Нацбанк застосовує покарання у вигляді письмового попередження - така форма санкцій також передбачається новим документом. 6 серпня регулятор повідомив, що застосував її до п'яти компаніям:

 • ТОВ «Фінод»;
 • ФК «Октава Фінанс»;
 • ФК «Магнат»;
 • ТОВ «Преміум Фінанс»;
 • ФК «Конверсія».

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

12.11.2018

НБУ підготував три проекти постанов, які визначають нові норми валютного регулювання, що застосовуватимуться після набрання чинності Законом «Про валюту і валютні операції»

12.10.2017

Нацбанк дозволив небанківським фінустановам здійснювати на підставі індивідуальної ліцензії НБУ купівлю та перерахування іноземної валюти для розміщення за межами України гарантійного депозиту на рахунках міжнародних платіжних систем.