Національний банк став правонаступником Нацкомфінпослуг (документи)

01.07.2020

З 1 липня 2020 року, згідно Закону про Спліт, Національний банк став правонаступником Нацкомфінпослуг у здійсненні повноважень та виконанні функцій державного регулювання та нагляду у сфері ринків фінансових послуг.

Учасники ринків небанківських фінансових послуг після переходу під регулювання і нагляд Національного банку продовжать керуватися законодавством, впровадженим за час діяльності Нацкомфінпослуг.

Аби це стало можливим та не спричинило виникнення правових колізій, Національний банк ухвалив низку «перехідних» постанов, спрямованих на забезпечення здійснення Національним банком як правонаступником Нацкомфінпослуг функцій з державного регулювання і нагляду у сфері ринків фінансових послуг. Ці постанови також визначають особливості застосування Національним банком регуляторних актів Нацкомфінпослуг, які діятимуть до моменту затвердження НБУ власних нормативно-правових актів.

«Перехідні» постанови ухвалено за напрямками:

  • Ліцензування та реєстрація;
  • Нагляд;
  • Виїзні перевірки;
  • Заходи впливу;
  • Звітність.

«Перехідними» постановами також передбачено низку уточнень до регулювання за цими напрямками:

  • по-перше, закріплено подання звітності учасниками ринку до Національного банку через спеціальний веб-ресурс – portal.bank.gov.ua;
  • по-друге, встановлено, що до моменту визначення Національним банком тарифів на надання ліцензій, вони видаватимуться безкоштовно;
  • по-третє, визначено, що інспекційні перевірки розпочнуться лише після ухвалення Національним банком спеціальних нормативно-правових актів із питань проведення перевірок діяльності учасників ринків небанківських фінансових послуг (крім клієнтів) та застосування заходів впливу.

За винятком цих уточнень, обов’язки учасників ринків небанківських фінансових послуг, зокрема з подання інформації до регулятора та отримання його погоджень (наприклад, подання звітності, повідомлення про зміни в інформації, що міститься в Державному реєстрі фінансових установ, погодження набуття або збільшення істотної участі та ін.), починаючи з 1 липня 2020 року лишаються незмінними і здійснюватимуться вже стосовно Національного банку, а не Нацкомфінпослуг.

Рішення, які ухвалювалися Нацкомфінпослуг як колегіальним органом, починаючи з 1 липня 2020 року прийматимуться Національним банком в особі його колегіальних органів: Правління та Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг.

Відповідні положення передбачені постановами Правління Національного банку від 25 червня 2020 року, які набувають чинності 1 липня, а саме:

НБУ оголошує себе правонаступником Нацкомфінпослуг 25-06-2020_82.pdf

Про виконання функцій з регулювання та нагляду з питань ліцензування та реєстрації 25-.6-2020_83.pdf

Про забезпечення повноважень та функцій з питань застосування заходів впливу 25062020_87.pdf

Про забезпечення повноважень та функцій з питань нагляду за діяльністю учасників ринків 25-06-2020_85.pdf

Про забезпечення повноважень та функцій з питань порядку розкриття інформації та звітності 25-06-2020_84.pdf

Про забезпечення повноважень та функцій регулювання та нагляду з питань перевірок 25-06-2020_86.pdf

Зміни до Положення про порядок накладення адміністративних штрафів 26-06-2020_89.pdf

Найближчим часом Національний банк також планує оприлюднити оновлений план підготовки проєктів регуляторних актів Національного банку на 2020 рік, із урахуванням графіка прийняття нового регулювання для учасників ринків небанківських фінансових послуг.

Теги: 

Додати коментар

Матеріали на цю тему:

30.10.2018

Блог Сергея Носенко, старшего управляющего директора International Investment Partners LLC, основателя общественной организации «Розвиток» на LB.ua

03.01.2018

Колонка генерального директора Объединения Финансовых Учреждений Виктории Волковской на Лига.Финансы