ОФУ закликає створити єдину базу рахунків, відкритих банками фізособам, для запобігання кредитному шахрайству

06.05.2019

Асоціація «Об՚єднання фінансових установ» звернулася до Національного банку та Нацкомфінпослуг з листом з приводу онлайн-кредитування.

У листі ОФУ, зокрема, нагадує, що світовою тенденцією останніх років є діджиталізація сфери фінансових послуг. На сьогодні вже необов’язково відвідувати банк або іншу фінансову установу для того, щоб їх одержати.

«Наприклад, якщо певна особа має банківську картку, мобільний телефон чи інший пристрій з доступом до Інтернету, вона може одержати кредит онлайн. Це стало можливим після набрання чинності Закону «Про електронну комерцію», який врегулював укладення електронних договорів та прирівняв їх юридичну силу до звичайних договорів, оформлених на папері», - відмічається в листі.

ОФУ також підкреслює, що особливістю онлайн кредитування є те, що такий кредит не можна отримати готівкою, а лише безготівковим переказом на банківський рахунок клієнта. Однак, проблемним питанням, яке стримує розвиток онлайн кредитування в Україні, є те, що фінансова установа не може перевірити чи належить рахунок, який вказала особа під час заповнення заявки на онлайн кредит, саме цій особі (винятком є ситуація, за якої кредит надається банком і зараховується на рахунок особи, відкритий у цьому ж банку).

У звʼязку з цим, відмічається в листі Асоціації, виникають численні випадки кредитного шахрайства, коли певні особи для одержання онлайн кредитів використовують чужі персональні дані, а кредити одержують на свої банківські рахунки.

Тому дуже важливим є те, щоб фінансова установа під час видачі онлайн кредиту мала технічну можливість перевірити належність рахунку тій особі, що звернулася за одержанням кредиту.

В ОФУ вважають, що зазначена проблема може бути розвʼязана шляхом запровадження єдиної бази рахунків, відкритих банками фізичним особам. Адміністратором такої бази даних може бути НБУ, а її наповнення може здійснюватися шляхом періодичного надання банками інформації про рахунки фізичних осіб.

Головною гарантією збереження банківської таємниці при цьому є те, що інформація, яка міститься у цій базі даних, не повинна містити відомості про суми коштів на таких рахунках.

На думку Асоціації, потрібно забезпечити на платній основі надання інформації з цієї бази даних банкам та небанківським фінансовим установам. Зокрема, на запит фінансової установи може надаватися інформація, яка не є банківською таємницею, наприклад про те, чи відповідає номер банківського рахунку, який вказала особа, її індивідуальному податковому номеру. Відповідь може надходити у вигляді певного коду, наприклад «1» – якщо відповідає, або «0» – якщо не відповідає.

«Розуміючи, що для запровадження такої бази даних необхідно вносити зміни до законодавства України, пропонуємо розглянути зазначені у цьому листі пропозиції та провести окрему робочу зустріч для більш детального їх обговорення», - відмічається у листі ОФУ.

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

24.04.2019

Компанія Moneyveo виступила ініціатором та організатором круглого столу «Перспективи дистанційної ідентифікації та верифікації», який відбувся у прес-центрі Ліга.Бізнес.Інформ 23 квітня. У круглому столі взяли участь також представники Об’єднання фінансових установ.