Половина фінкомпаній та ломбардів в Україні працює без ліцензії

16.06.2017

В Україні половина фінансових компаній та ломбардів не отримали відповідні ліцензії, за якими вони мають працювати з 10 червня 2017 року.

Про це під час круглого столу «Закон про споживче кредитування: набрання чинності», організованого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору» та Незалежною асоціацією банків України (НАБУ), заявив член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов.

За даними Залєтова, станом на 10 червня цього року, тільки 229 ломбардів (50% від усіх) і 302 фінансові компанії (49%) отримали ліцензію. Ліцензованих кредитних спілок було 219 (53%).

«В даний момент ліцензії обов'язкові для їх діяльності. Без неї вони не можуть кредитувати населення. Якщо вони це роблять, їм загрожує штраф у 170 тис. грн », - зазначив він.

Член Нацкомфінпослуг пояснив, що на протязі півроку компанії мали усунути порушення у роботі, якщо такі були, сплатити штрафи та отримати ліцензії. Однак, не всі це зробили. Дехто не отримав ліцензії, тому що не всі документи компанії були у порядку.

Наразі, за його словами, навколо отримання ліцензій продовжується «аврал». Однак, затримки з їх видачі немає. Термін видачі ліцензії для компанії складає 10 робочих днів.

«Ті, хто не порушив законодавство, можуть отримати ліцензії», - наголосив Залєтов. Ті ж, хто, за його словами, їх не отримав, можуть працювати тільки по старих договорах з клієнтами. Заключати нові договори у них не має права.

Також у ході круглого столу Залєтов зазначив, що необхідно вносити зміни в Закон «Про споживче кредитування» щодо зняття обмежень по сумі й термінах кредитних договорів, на які поширюється дія закону, адже саме у цих рамках працюють багато небанківських кредитних установ.

«Закон не поширюється на короткі кредити терміном до місяця, а також дрібні кредити на суму менше мінімальної заробітної плати (3200 грн). Хоча саме такі невеликі короткі кредити на суму від 1 000 до 3 000 грн видає більшість небанківських фінансових компаній. Відсотки по таких кредитах іноді досягають 700-1000% річних», - відмітив Залєтов.

За словами члена Нацкомфінпослуг, незважаючи на таку дорожнечу, населення продовжує брати такі кредити.

«Люди все одно їх беруть, оскільки такі кредити легкодоступні. Для їх отримання потрібен тільки паспорт і код. Саме цей прошарок позичальників залишиться незахищеним, оскільки не отримає повної інформації про кредити », - пояснив член Нацкомфінпослуг.

Також, за його словами, закон не захищає позичальників ломбардів, оскільки ломбарди взагалі не підпадають під дію цього закону. Перед другим читанням законопроекту всі норми про ломбарди були з нього вилучені, оскільки у Верховній Раді мали розглядати профільний закон «Про ломбарди». Але останній так і не був прийнятий.

Додати коментар

Матеріали на цю тему:

21.06.2017

21 червня у прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція на тему: «Як зробити кредити дешевшими: що цьому заважає і який вихід?».

05.07.2017

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звертає увагу тих компаній, які вже отримали ліцензії на провадження г

29.11.2017

Колонка президента Об'єднання Фінансових Установ Дмитра Кравченка по темі кредитування на ресурсі НВ.Бізнес.