Представники АФІ взяли участь у круглому столі зі споживчого кредитування

27.11.2019

Представники АФІ взяли участь у круглому столі «Банки та споживче кредитування», організованому Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору» та ЛІГА.nеt 27 листопада.

Одним з головних питань, яке розглядалося на круглому столі, були результати третьої хвилі «таємних закупівель» в рамках дослідження USAID ринку споживчого кредитування в Україні.

Як повідомили представники Проекту, для візитів методом «таємного покупця» на цей раз було відібрано 20 банків (у тому числі 15 банків з обсягом споживчих кредитів понад 500 млн грн) у шести великих містах України. Всього було зроблено 71 візит, у результаті яких було укладено договори про споживчий кредит.

Спеціально навчені виконавці дослідження звертали увагу на такі аспекти: рекламні/інформаційні матеріали, надання усної інформації консультантами банків, етап, на якому розкривалася інформація, укладання договору та погашення кредитів.

Як показало дослідження, українські банки, діяльність яких регулює Нацбанк, все ще не дотримуються багатьох положень Закону «Про споживче кредитування», який був прийнятий в 2017 році.

Найчастіше порушення законодавства стосувалися розкриття інформації на переддоговірному етапі, незаконних умов договорів, розрахунку реальної вартості кредиту та питань послуг третіх осіб.

Зокрема, під час візитів «таємних покупців» у 68% банків навіть на вимогу не надали паспорт споживчого кредиту на первинній консультації. А у 8% не надали його взагалі, навіть під час заключення кредитного договору.

Співробітники банків неправильно називали щомісячний розмір платежів, загальну вартість кредиту, реальну річну ставку.

Більш того, 27% «таємних покупцям» позичальники нав’язали кредитну картку, хочу в споживчому паспорті мова про неї не йшла.

Все ще є серйозною проблемою є нав’язування банками обов’язкового страхування для надання кредитів на особисті потреби на суму 5 000 - 5 500 грн. Його вимагали 14 банків із 20 учасників дослідження методом «таємного покупця».

Також при укладанні кредитного договору споживачам відмовляли у їхньому законному праві обирати страхову компанію. Таку можливість надали тільки в чотирьох банках.

У той же час, як зазначили представники USAID, вимога банків укладати договори страхування значно підвищує фактичні витрати за кредитом.

За кредитними договорами, укладеними «таємними покупцями», заявлена реальна річна процентна ставка банків (враховує всі платежі на користь банку та не враховує страхування) становила від 54% до 338%, а середня ставка складала 119%.

На думку представників Проекту, дослідження свідчить про те, що розвитку споживчого кредитування в Україні заважають брак прозорості та приховані витрати.

«Це наше третє дослідження у сфері споживчого кредитування. Його результати є незадовільні, але вони не здивували нас. Виконання банками та іншими кредиторами чинного законодавства є фактично добровільним. Але це зміниться у січні 2020 року, коли наберуть чинності норми нового закону про захист прав споживачів, які передбачають санкції за порушення у сфері споживчого кредитування. Банкам треба підготуватися», - зауважила Юлія Вітка, заступник керівника Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

У свою чергу, Ольга Лобайчук, начальник управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ проведе ряд заходів для урегулювання ситуації зі споживчими скаргами. Зокрема, за її словами, НБУ введе поняття істотних характеристик для договорів і вимогу розкриття інформації на сайті.

Також Нацбанк введе поняття професійне судження та розробить Методичні рекомендації для банків по роботі зі зверненнями клієнтів.

До кінця цього року, за словами О. Лобайчук, також планується розробити повний пакет вимог до договорів кредитування, а також до реклами фінансових послуг.

У першому кварталі НБУ також планує видати Методрекомендації для банків по роботі з персональними даними.

З другого кварталу регулятор має намір попрацювати з мікрокредитуванням. Вимоги НБУ, зокрема, будуть транслюватися й на небанківський фінансовий ринок.

Також О. Лобайчук повідомила, що НБУ планує проводити планові та позапланові перевірки на рахунок виконання його нових вимог.

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

15.04.2019

Співробітники та члени асоціації «Об’єднання фінансових установ» взяли участь у робочій нараді з питань передачі непроданих активів банків, строк ліквідації яких закінчився, управляючим компаніям. Робоча нарада відбувалася у Національному банку.

12.10.2018

Нежиттєздатну модель мають, переважно, малі та середні банки

15.06.2017

15 червня Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» спільно з Незалежною асоціацією банків України (НАБУ) провели круглий стіл на тему «ЗАКОН ПРО СПОЖИВЧЕ КРЕДИТУВАННЯ: НАБРАННЯ ЧИННОСТІ».