Представники АФІ взяли участь в онлайн-конференції UAFin.Tech 2020

22.12.2020

Представники АФІ взяли участь в онлайн-конференції UAFin.Tech 2020, яка відбулася 18 грудня та зібрала топових експертів, пов‘язаних з розвитком фінтеху Україні. Організатором заходу виступили партнери Асоціації - Українська асоціація фінтех та інноваційних компаній (UAFIC).

Головне запитання, яке обговорювали учасники конференції, як перетворити COVID-хаос на каталізатор росту?

Зі вступним словом на конференції виступив Голова Національного банку Кирило Шевченко. У своєму виступі він відзначив, що український фінсектор достатньо впевнено та з запасом міцності проходить карантинні обмеження. І значною мірою це пов’язано з його високою технологічністю.

«Світова пандемія прискорила цифрофізацію фінансових послуг, і ми бачимо своїм завданням створити умови для подальшого швидкого прогресу у цьому напрямі», – Голова НБУ.

У той же час, учасників конференції цікавили, насамперед, реальні дії, які здійснює регулятор.

Як зазначив К. Шевченко, вже сьогодні Національний банк оновлює українське платіжне законодавство, модернізує систему електронних платежів з фокусом на роботу в режимі 24/7 та міжнародні стандарти, забезпечує розвиток віддаленої ідентифікації. Також продовжується робота над проєктом з випуску е-гривні.

Детальніше про проєкти НБУ під час панельних дискусій розповів заступник Голови НБУ Олексій Шабан: «У 2020 році Національний банк здійснив суттєву роботу та дозволив банкам і фінансовим установам застосовувати різні моделі дистанційної ідентифікації та верифікації клієнтів – спрощені та повноцінні. Тепер в Україні відкривати банківські рахунки та надавати фінансові послуги можна відділено. Ми продовжимо працювати над удосконаленням цих моделей. Зокрема, у наших планах на 2021 рік – подальший розвиток Системи BankID НБУ. Це справді затребувана система віддаленої ідентифікації, до якої вже приєдналося 24 банки-ідентифікатори. Вони покривають 93% користувачів платіжних карток в Україні».

За словами О. Шабана, масштабною трансформацією наступних років стане імплементація євродирективи PSD2 та впровадження в Україні відкритого банкінгу (Open Banking). Це посилить конкуренцію на платіжному ринку та підвищить якість послуг. Такі норми передбачає законопроєкт про платіжні послуги, що вже зареєстрований у парламенті.

«Ми сподіваємося, що наступного року цей проєкт стане законом. Його називають законопроєктом про імплементацію PSD2 в Україні, хоча він не тільки про це. Зокрема, ми заклали у ньому можливість створення у НБУ регуляторного Sandbox. Цього дуже очікує ринок і створення Sandbox дозволить регулятору разом з учасниками ринку тестувати нові фінтех послуги», – наголосив О. Шабан.

Open Banking передбачає, що банки повинні будуть відкрити свої API, до яких зможуть підключатися компанії, які надають платіжні послуги та отримали на це дозвіл від регулятора. Водночас відкритий банкінг не з’явиться сам по собі, зробити відкриті API неможливо без діалогу держави та учасників ринку. «Після ухвалення закону банкам потрібно буде домовитися між собою, як повинні виглядати зручні та зрозумілі для всіх учасників стандарти відкритих API. Національний банк як регулятор планує розпочати таку дискусію вже на початку наступного року на умовах рівноправного партнерського діалогу з учасниками всього фінансового ринку», – зауважив заступник Голови НБУ.

О. Шабан додав, що крім відкритого банкінгу, оновлене законодавство принесе платіжному ринку й інші можливості. Зокрема, розшириться перелік платіжних послуг (замість однієї послуги з переказу коштів, що існує сьогодні, з'явиться сім фінансових та дві нефінансові послуги); з'являться нові типи учасників ринку; надавати послуги з переказу коштів можна буде без участі у платіжній системі; небанківські учасники платіжного ринку зможуть відкривати платіжні рахунки і навіть випускати платіжні картки.

«Модель цифрового банку, який фокусується на безконтактних технологіях та cashless, більше не є забаганкою. Це – вимога часу та клієнтів, які прагнуть вже зараз отримувати зручні фінансові послуги найвищої якості, – сказав О. Шабан. - Пандемія змусила фінансовий ринок швидше переходити до цифрових послуг. І цей прогрес, ми сподіваємося, уже не спинити».

Додати коментар

Матеріали на цю тему:

21.10.2020

23 жовтня у режимі онлайн відбудеться профільна конференція Digital Banking Conference & First FinTech Stand Up за участю провідних експертів FinTech галузі, банкірів, інвесторів.

23.05.2020

Національний банк, Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, Міністерство цифровий трансформації і фінансові регулятори готують доопрацювання до Стратегії розвитку фінансового сектора України до 2025 року.