Представники фінринку звернулася до влади стосовно впровадження системи фінзвітності XBRL

11.09.2019

Група представників фінансового ринку звернулася до органів влади стосовно впровадження Системи фінансової звітності в форматі XBRL.

Законом про бухоблік передбачено, що фінансова звітність за міжнародними стандартами складається на підставі таксономії в єдиному електронному форматі, визначеному центральним органом виконавчої влади, який формує і реалізовує державну політику в сфері бухобліку. Відповідно до Постанови КМУ № 547від 11 липня 2018 р., операційне управління центром збору фінансової звітності здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР), яка, в свою чергу, повинна забезпечити доступ до фінансової звітності іншим органам, а також користувачам.

У травні 2019 р. НКЦПФР повідомила на своєму сайті про початок функціонування СФО в форматі XBRL, визначивши дату запуску 18 червня 2019 р. Однак, ні програмний комплекс, ні спеціалізований вебсайт (frs.gov.ua) з базовою інформацією для користувачів МСФЗ не запрацювали.

Учасники пілотного тестування iXBRL зіткнулися з великою кількістю недоробок. Зокрема, формат дати не враховує національні налаштування, порушує роботу іншого встановленого програмного забезпечення на комп'ютері. Крім того, відсутні інструктивні матеріали, опис вимог до обсягу інформації, опис обов'язкової інформації, виникають питання стосовно автоматизації заповнення і надійності валідації iXBRL документа. Але найсумніше - це повернення в застарілий, призабутий Excel.

XBRL є стандартом, який використовують багато країн, але наявні в українській версії помилки і недоробки при впровадженні у нас приведуть до розкриття викривлених і недостовірних даних.

Ми вважаємо, що ДО запуску СФО в форматі XBRL необхідно: налагодити надійну автоматизацію системи, перевірки та затвердження на XBRL документа; підготувати фахівців; організувати навчальні заходи та інформаційну підтримку. Потрібен час і для технологічної адаптація з підготовки звітності в єдиному електронному форматі. Адже амбітні плани по реалізації проекту повинні враховувати ризики компаній, пов'язані з можливостями реалізації нових вимог до складання та подання фінансової звітності.

Ми вважаємо, що введення єдиного електронного формату необхідно як мінімум відкласти до тих пір, поки продукт не буде доопрацьовано і адаптовано до програмного забезпечення, що використовується в Україні. А для того, щоб не поставити під загрозу процес його впровадження і якість фінансової звітності - здійснювати його впровадження поетапно і поступово.

Додати коментар