Представники ОФУ взяли участь у форумі з нерухомості

09.11.2018

Представники Об’єднання фінансових установ та компаній – членів Асоціації взяли участь у II Residential Development Forum ForumRED 2018, який відбувся 9 листопада в «Українському домі» в Києві.

Зокрема, представники ОФУ виступили спікерами та експертами спеціальної експрес-панелі, яка стосувалася фінансування будівництва нерухомості.

Відкривав панель керівник програм департаменту реформування фінсектору НБУ Микита Лазаренко, який розповів про перспективи розвитку іпотечного кредитування в Україні.

Зараз, за його словами, банки майже не видають іпотечних кредитів. Їх доля у ВВП складає 2%, тоді у країнах Європи – 59%. При чому, ще пру років назад доля іпотечного кредитування в Україні кладала 9% ВВП, тобто його об’єми падають.

«Це говорить про стагнацію ринку», - констатував М. Лазаренко.

За його словами, виправити ситуацію могло би вирішення питання з проблемними кредитами, поява у банків довгострокових пасивів та відміна мораторію на стягнення валютної іпотеки (останнє, до речі, уже зробили).

У свою чергу, експерт панелі, голова спостережної ради компанії Z Capital Дмитро Кравченко також звернув увагу, що у захисті прав споживачів справді відбувся перекіс, завдяки чому банки залишилися майже безправні у боротьбі з проблемними позичальниками. НБУ почав з цим боротися, але це зробило правила видачі іпотеки споживачам ще більш жорсткими. Крім того, за його словами у банки не заходить довгий ресурс, тому видавати іпотеку немає з чого.

У той же час, начальник управління по роботі з партнерами ПАТ КБ «Глобус» Катерина Личана, продемонструвала, що банки все ж таки нарощують іпотечне кредитування. Так, за її даними, якщо за весь 2017 рік банками було видано іпотеки на суму 1,5 млрд грн, то тільки за перший квартал 2018 року цей показник склав – 600 млн грн. При цьому, безпосередньо банк «Глобус» у 2017 році видав 400 кредитів на суму 200 млн грн, а вже за 10 місяців цього року – 500 кредитів на суму 300 млн грн.

При цьому вона відмітила, що вони працюють на первинному ринку житла з 2017 року й у банка ще не було жодного проблемного кредиту по таким позичальникам.

К. Личана повідомила, що банк «Глобус» кредитує під 22% річних, але розвиває й інші іпотечні програми, дякуючи забудовникам.

За її словами, після того, як забудовники почали продавати житло в іпотеку, їхні продажі виросли на 20%.

Те, що приріст в об’ємах іпотечного кредитування за два останні роки є погодився і Олексій Коваль, керівник проекту Perfect Group. Однак, додав, що він далекий навіть від 10% у структурі житла, що продається.

У свою чергу, Д. Кравченко привів статистику на прикладі компанії Z Capital. За його даними, у 2016 році житло преміум-класу в іпотеку не купував ніхто. 60% виплачувало всю суму одразу, а ще 40 купувало житло в розстрочку. У класах «економ» і «комфорт» на іпотеку припадало всього 7%, 35% клієнтів купували житло в розстрочку і 58% оплачували 100%-ну суму.

У 2018 році ситуація з купівлею житла в іпотеку не змінилася. Як і раніше на неї припадало 7% покупок у класах «економ» і «комфорт». 60% почали купувати квартири в розстрочку, а 33% - можуть дозволити заплатити собі усі 100%. Серед операцій у преміум-класі також виросла кількість клієнтів, які купують житло в розстрочку – до 45%.

Генеральний директор ОФУ Вікторія Волковська у своєму виступі торкнулася теми інвестування у будівництво. Вона нагадала, що раніше багато інвесторів вкладали свої гроші в ринок цінних паперів. Однак, за останні роки його об’єм зменшився на 74%, а з доступних цінних паперів залишилися тільки ОВДЗ. Не виправдали своєї довіри і депозити. Адже вихід з ринку величезної кількості банків та можливість ФГВФО сплатити у разі банкрутства банку вкладнику лише 200 тис. грн показали ненадійність цього механізму. У зв’язку з цим багато хто побачив для себе альтернативу в інвестуванні коштів у будівництво нерухомості.

Гарантією ж інвестування таких коштів на сьогодні виступають компанії – управителі ФФБ.

«Ми представляємо той інструмент, який залучає гроші інвесторів фізосіб і допомагає будувати забудовнику», - пояснила діяльність управителів В. Волковська.

Вона додала, що механіз інвестування у нерухомість через ФФБ вигідний, оскільки мінімізує оподаткування, як для забудовника, так і для інвестора і дозволяє останньому придбати житло дешевше, ніж при прямій купівлі (завантажити презентацію).

«Десь біля 40% житла – це інвестиції. Альтернативи не залишилося», - погодився з колегою Д. Кравченко.

Правда, він підкреслив, що тенденція почитає падати. Адже, по-перше, ростуть комунальні тарифи, а, по-друге, інвестори, які накупили 2-5 квартир, не мають часу ними займатися.

Враховуючи це, Д. Кравченко порадив забудовникам переходити до наступного етапу – надавати своїм інвесторам також послуги зі здачі квартир в оренду та їх обслуговування.

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

17.12.2018

«Минфин» спросил у экспертов, каким будет наступающий год для рынка недвижимости и как могут измениться цены на жилье на первичном рынке

21.06.2017

21 червня у прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» відбулася прес-конференція на тему: «Як зробити кредити дешевшими: що цьому заважає і який вихід?».

29.11.2017

Колонка президента Об'єднання Фінансових Установ Дмитра Кравченка по темі кредитування на ресурсі НВ.Бізнес.