Рекомендації ОФУ щодо дій управителя ФФБ у разі збільшення вартості будівництва

02.03.2018

Закон «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» передбачає закріплення за довірителем об’єкта інвестування та довірителем при внесенні коштів до ФФБ відповідної кількості вимірних одиниць об’єкта інвестування.

Відповідно до ст. 11 Закону, для ФФБ виду «А» поточну ціну вимірної одиниці об'єкта будівництва, споживчі властивості об'єктів інвестування та будівництва, коефіцієнти поверху та комфортності визначає забудовник.

Після внесення довірителем коштів до ФФБ управитель видає довірителю свідоцтво про участь у ФФБ - документ, що підтверджує його участь у Фонді. Одним із обов’язкових реквізитів свідоцтва про участь у ФФБ є кількість закріплених за довірителем вимірних одиниць об'єкта інвестування.

У разі зміни будь-яких даних, що зазначені у свідоцтві про участь у ФФБ, свідоцтво підлягає заміні.

Також, у разі підвищення поточної ціни вимірної одиниці об'єкта інвестування, у довірителя не виникає зобов'язань щодо внесення до ФФБ додаткових коштів за закріплені за ним вимірні одиниці об'єкта інвестування.

Відповідно до ст. 18 Закону, управитель здійснює контроль за дотриманням забудовником умов та зобов'язань за договором з метою своєчасного запобігання виникненню ризикових ситуацій у процесі будівництва внаслідок дій забудовника, що можуть призвести, серед іншого, до зростання вартості будівництва більше ніж на 20%.

Разом з тим, зростання вартості будівництва, а відповідно і поточної ціни вимірної одиниці об'єкта інвестування, може відбуватись з незалежних від забудовника причин. Зокрема, будівельна галузь є одним із основних споживачів промислової продукції. Водночас, за даними Держстату, зростання цін на промислову продукцію у річному обчисленні складало 36,0% у 2015, 20,5% у 2016 та 26,4% у 2017 роках.

Наведені цифри переконують, що в сучасних умовах зростання собівартості будівництва є об’єктивним процесом. Отже, для того, щоб добудувати об’єкт, забудовник ФФБ, як правило, змушений підвищувати ціни на вимірні одиниці об’єктів інвестування, що призводить до пропорційного зростання вартості будівництва.

Враховуючи це, у разі зростання вартості будівництва ОФУ рекомендує управителям ФФБ звернутися до забудовника з метою з’ясування обставин, що призвели до цього, та на підставі отриманої від забудовника інформації зазначити про такі обставини в Акті виконання профінансованих робіт.

Нагадуємо, що такий акт складається управителем ФФБ відповідно до вимог пункту 12 розділу ІІІ Положення про обов’язкові критерії та фінансові нормативи, а також вимоги, що обмежують ризики в діяльності фінансових компаній - управителів при здійсненні діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг № 3386 від 8 серпня 2017 року.

Рекомендації: 
Рекомендації управителям ФФБ

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

17.05.2018

Головна тема конференції: переваги та недоліки існуючих інструментів фінансування будівництва, їх вплив на продажі, можливості для покупців

04.06.2018

ОФУ виступило співорганізатором конференції «Фінансування житлових обʼєктів: інструменти, практика, переваги та ризики»

06.06.2018

1 июня в столичном конференц-холле Klitschko Expo коммуникационная платформа Red Community совместно с Объединением финансовых учреждений провела конференцию по финансированию жилых объектов