У Комітеті ВР обговорили законопроекти з питань захисту прав споживачів фінпослуг

18.05.2018

Представники Об’єднання фінансових установ взяли участь у круглому столі «Захист прав споживачів фінансових послуг в Україні: стан та перспективи законодавчого удосконалення», який відбувся у Комітеті з питань фінансової політики та банківської діяльності Верховної Ради 18 травня цього року.

У круглому столі взяли участь: народні депутати, представники органів державної влади, громадських організацій споживачів, обї’єднань професійних учасників ринків фінансових послуг, громадські діячі та експерти.

Метою круглого столу було проаналізувати сучасний стан захисту прав та законних інтересів споживачів фінансових послуг, а також обговорити перспективи законодавчого удосконалення цього питання.

Розкрити перше питання намагалися представники Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору», які презентували присутнім результати другої хвилі дослідження з питань споживчого кредитування в Україні, в рамках якої були проаналізовані практика реклами фінансових послуг, діючі договори між фінансовими установами та позичальниками, а також здійснені «таємні закупівлі» послуг з надання споживчого кредиту.

Як повідомила заступник керівника Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Юлія Вітка, результати дослідження показали, що Закон «Про споживче кредитування», прийнятий рік назад в Україні виконується фінансовими установами лише на 10%. Практично всі установи порушують його норми.

На що заступник голови Комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності ВР Руслан Демчак задав логічне питання представникам НБУ: «Чи плану регулятор, який має достатньо важелів, щоб регулювати будь-які порушення на банківському ринку, робити якісь кроки, щоб врегулювати ситуацію з недотриманням норм Закону?».

Представники Нацбанку відповіли, що у них поки що немає мандату на таку діяльність. А надати його може законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг» №2456-д, який, до речі, вже винесений на розгляд ВР у другому читанні 24 травня цього року.

ОФУ, серед членів яких фінансові компанії, головна діяльність яких – надання кредитів, також підтримує законопроект 2456-д, який представники ринку називають між собою «закон про штрафи», оскільки саме він передбачає штрафи за невиконання вимог Закону «Про споживче кредитування». Однак, генеральний директор Асоціації Вікторія Волковська у своєму виступі зауважила, що бажано було б, щоб штрафні санкції, закладені у законопроекті 2456-д, були переглянуті в сторону зменшення. Це дозволить фінустановам не підвищувати ставки по кредитах та не зупинить кредитування пересічних громадян в цілому.

Адже як показала практика, навіть з набранням чинності Закону «Про споживче кредитування» надання цієї послуги на певний час призупинилося, тому що багато фінансових компаній, як банків, так і небанківських установ, трохи злякалися тих вимог, які висуваються до них документом. Згодом кредитування відновилося, але кредитували стали, в першу чергу, небанківські фінансові установи. Банки все ще не дуже активно займаються споживчим кредитуванням, і самі про це постійно говорять. Так, в 2017 році вони видали споживчих кредитів на суму 131 млрд грн, що складає менше ніж 7% від їхніх активів. У той же сам фінансові установи видали кредитів на суму більше ніж 45 млрд грн, що на 24% більше, ніж в 2016 році.

До речі, представників ОФУ дуже здивували результати дослідження Проекту USAID, у яких як репрезентативна вибірка були представлені кредити фінустанов з реальною процентною ставкою 1600% річних.

«Хотілося б побачити, що то за компанія, і чи дійсно вона може працювати на ринку, пропонуючи своїм клієнтам кредити за такою ставкою. Максимальна ставка, яка пропонується фінустановами - це 2% на добу. Тобто, трохи більше 700% річних. Звичайно, можна запропонувати і 5000%, але такий кредит не буде нікому цікавий», - зазначила гендиректор ОФУ.

На її думку, використовувати достовірні цифри – дуже важливо, адже саме ґрунтуючись на них, приймаються багато ключових рішень. І якщо на ринку працює 800 фінкомпаній, а досліджується тільки чотири, то це, нажаль, не відображає загальну ситуацію на ринку.

Також В. Волковська подякувала від імені Асоціації депутатам і усім тим, хто працював над законопроектом 6027д, покликаним захистити інтереси кредиторів. Він був прийнятий ВР у першому читанні 17 травня цього року.

«Законопроекти 6027д та 2456-д мають іти разом. Тому що як тільки у нас будуть захищені обидві сторони – і споживачі, і кредитори, тоді і процентні ставки будуть нижчими, і кредити будуть брати активніше», - відмітила В. Волковська.

Учасники круглого столу також обговорили ключові питання законопроекту «Про установу фінансового омбудсмена» № 8055, який також мають розглянути в парламенті.

ОФУ висловила свою підтримку ідеї створення в Україні такої установи, проте від імені членів Асоціації озвучила побажання, щоб законопроект був написаний у рамках законодавства України: щоб він узгоджувався з положеннями як Конституції України, так і інших законів, які працюють в Україні, оскільки наразі деякі його норми є суперечливими.

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

09.10.2017

Законопроект «Про установу фінансового омбудсмена», який було розроблено Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору», до кінця 2017 року буде передано на розгляд депутатів профільного комітету Верховної Ради.

05.12.2017

Колонка президента Об'єднання Фінансових Установ Дмитра Кравченка про онлайн-кредитування на профільному ресурсі Мінфін.

15.06.2017

15 червня Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» спільно з Незалежною асоціацією банків України (НАБУ) провели круглий стіл на тему «ЗАКОН ПРО СПОЖИВЧЕ КРЕДИТУВАННЯ: НАБРАННЯ ЧИННОСТІ».