В. Черняховський: Консолідація нагляду над небанківськими ринками за моделлю «Твін Пікс» найбільш ефективна

10.09.2019

Консолідація повноважень і функцій нагляду над небанківськими фінансовими установами та фондовим ринком в одному наглядовому органі, є найбільш ефективною моделлю регулювання, вважає генеральний директор асоціації «Страховий бізнес» В'ячеслав Черняховський.

На його думку, таким регулятором може стати Національна комісія з нагляду за ринками фінансових послуг та цінних паперів, що стала правонаступницею Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР) та Нацкомфінпослуг. Створення такої комісії передбачено законопроектом 1069-1, внесеним 3 вересня в Верховну Раду народним депутатом Костянтином Бондарєвим (фракція «Батьківщина»).

Даний законопроект є альтернативним проектом №1069, який передбачає поділ (спліт) повноважень Нацкомфінпослуг між Національним банком України (НБУ) і НКЦБФР. Він ґрунтується на Концепції реформування державного нагляду, розробленої експертами Об'єднання учасників фінансового ринку, до якого входить 14 громадських організацій і асоціацій в галузі, в тому числі об'єднання споживачів.

«З огляду на кращі світові практики, в Україні слід ввести розмежування функцій регулювання (розробки нормативної бази) і нагляду (контролю над її виконанням), що характерно для моделі «Твін Пікс». Наша Концепція пропонує покласти розробку нормативно-правової бази на новий підрозділ в Міністерстві фінансів аналогічно тому, як зараз проводиться податкова політика або фінансовий моніторинг. Мінфін розробляє правила і вимоги, а вже перевіркою їх виконання займаються відповідно податкові органи і Держфінмоніторинг разом з іншими уповноваженими на здійснення такого нагляду органами державної влади. У разі небанківського ринку функція безпосередньо нагляду відійде до нового органу - об'єднаної Комісії», - зазначив він у коментарі «Інтерфакс-Україна».

Новий наглядовий орган повинен бути підзвітний широкої громадськості і Верховній Раді України, це має бути прописано в законодавчому порядку, щоб уникнути проблем, які існують зараз у взаєминах між владою, громадськістю та бізнесом, підкреслив Черняховський.

Говорячи про відмінність законопроекту №1069-1 від законопроектів, що пропонують «СПЛІТ» шляхом передачі наглядових функцій НБУ, В'ячеслав Черняховський зазначив, що він зберігає діючу систему стримування і противаг, що дозволяє бізнесу відстоювати і захищати свої інтереси, зокрема зберігається необхідність узгоджувати нормативні документи в державної регуляторної службі і юстувати їх в Міністерстві юстиції.

За його словами, положення Концепції спираються на досвід держрегулювання західноєвропейських країн, перш за все, нашого найближчого сусіда - Польщі, чий стан економіки і передумови розвитку ринку свого часу були найнаближенішими до поточних реалій України.

«Норми нашої Концепції, яка лежить в основі 1069-1, не суперечать Конституції, вона не виводить регулювання і нагляд за діяльністю небанківського фінансового ринку з-під дії цілого ряду важливих законів України, які свого часу приймалися саме для того, щоб надати суб'єктам господарювання захист від можливого свавілля і корупції з боку різних регулюючих і контролюючих органів», - зазначив Черняховський.

Коментуючи питання необхідності посилення інституційної спроможності єдиного регулятора, він підкреслив, що об'єднання регуляторної функції в одній Комісії дозволить дати їй краще фінансування, цілком достатнє для забезпечення інституційної спроможності та якісного виконання наглядової роботи. Небанківський фінансовий ринок в минулому році заплатив понад 7 млрд грн податків, частина цих надходжень можна було б направити на фінансування такого наглядового органу, вважає експерт.

«Упевнений, що запропонований нами підхід до реформування системи державного нагляду над небанківським фінансовим ринком ефективніший, ніж зміни, закладені в законопроектах №0965 (колишній 2413а) і №1069, і принесе в підсумку більше користі для всієї країни», - заявив Черняховський.

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

10.09.2019

Небанківський фінансовий ринок представив концепцію реформування нагляду, яка буде допомагати досягненню показників економічного зростання, заявлених президентом

03.01.2018

Колонка генерального директора Объединения Финансовых Учреждений Виктории Волковской на Лига.Финансы

08.11.2018

Найближчим часом у Верховній Раді планується розглянути у другому читанні Законопроект №2413а (більш відомий як СПЛІТ)