ВР пропонує встановити максимальну суму стягнення з боржника за кредитом

05.02.2020

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект № 1109 «Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення переліку кредитних договорів, на які поширюється дія закону України «Про споживче кредитування».

Як пояснив, представляючи законопроект, голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, даний законопроект усуває несправедливість: на сьогоднішній день Закон «Про споживче кредитування» не поширюється на так звані мікрокредити, надані на суму до однієї мінімальної заробітної плати і на термін до одного місяця. Таким чином, позичальники не захищені, оскільки на них не поширюється цей Закон.

«З іншого боку, ми пропонуємо встановити максимальну суму стягнення з боржника за кредитом - це подвійна сума взятого кредиту незалежно від домовленості сторін. Це забезпечить права і кредитора, і позичальника», - додав Д. Гетманцев.

Іншими словами, автори законопроекту пропонують обмежити сукупну суму платежів, що підлягають сплаті споживачем у разі невиконання своїх зобов'язань, передбачених договором про споживчий кредит (неустойки (штраф, пеня), процентної ставки, інших платежів), загальний розмір кредиту за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, подвійний сумою, отриманою споживачем за таким договором, яка не може бути збільшена за домовленістю сторін.

Також пропонується встановити, що згода споживача на передачу інформації за цим кредитом хоча б в одне бюро кредитних історій, яке включено до Єдиного реєстру бюро кредитних історій, є обов'язковою умовою надання кредиту.

В зв’язку з цим депутати хочуть зобов'язати кредитодавця передавати інформацію по всіх споживчих кредитах ( включаючи переуступку прав вимоги), в порядку, визначеному Законом «Про організацію формування та обігу кредитних історій», хоча б в одне бюро кредитних історій, яке включене в даний реєстр бюро кредитних історій.

При цьому термін внесення кредитним бюро отриманих від кредитодавця відомостей може бути скорочений з семи до трьох робочих днів.

Крім того, законопроект передбачає, що на кредитні договори, загальний розмір кредиту за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, не поширюються норми частини другої - сьомої статті 9 Закону (про необхідність надання кредитодавцем споживачеві до укладення договору паспорта споживчого кредиту за спеціальною формою в Додатку 1 до цього Закону) і статті 19 (про черговість погашення вимог за договором про споживчий кредит).

Додати коментар

Матеріали на цю тему:

05.10.2020

Інтерв’ю директора компанії MyCredit Дмитра Стензя журналу «Финансовые услуги».

18.05.2018

Представники ОФУ взяли участь у круглому столі «Захист прав споживачів фінансових послуг в Україні: стан та перспективи законодавчого удосконалення»