Закон про валюту: на що потрібно звернути увагу небанківським фінансовим установам

17.07.2018

Новим Законом «Про валюту та валютні операції» запроваджується принцип свободи валютних операцій, коли дозволеним є все те, що прямо не заборонено законом. Для фізичних та юридичних осіб взагалі скасовується вимога про одержання індивідуальних та генеральних валютних ліцензій.

Водночас, небанківські фінансових установ, які здійснюють валютні операції з торгівлі валютними цінностями, переказу коштів, розрахунків у іноземній валюті за договорами страхування життя, факторину, а також інші валютні операції, визначені НБУ, зобовʼязані отримати ліцензію НБУ на здійснення валютних операцій.

Слід зазначити, що під час надання фінансових послуг небанківські фінансові установи зможуть здійснювати певні валютні операції і без одержання валютної ліцензії НБУ. Проте, випадки, коли така ліцензія є непотрібною, будуть встановлені окремою постановою НБУ.

Небанківські фінансові установи, які мали генеральні валютні ліцензії НБУ, мають право продовжують здійснювати валютні операції на підставі раніше одержаних ліцензій. Проте, після закінчення строку їх дії нові ліцензії необхідно буде одержувати за новими правилами, що визначені Законом про валюту та постановами НБУ.

Однак, важливим є й те, що Законом про валюту передбачено безстроковість дії нових валютних ліцензій. Але, при цьому недоліком є те, що безпосередньо в Законі про валюту не прописаний порядок видачі, зупинення та відкликання таких ліцензій. У ньому лише передбачено, що такий порядок буде визначено постановою НБУ.

Взагалі серйозним недоліком Закону про валюту є його рамковість, адже значна кількість правил, які необхідно буде виконувати у сфері валютного регулювання, будуть визначені в постановах НБУ. В свою чергу НБУ зобовʼязаний розбити та прийняти усі необхідні постанови не пізніше 30 календарних днів до дня введення в дію Закону про валюту (тобто до 6 лютого 2019 року).

Також радимо небанківським фінансовим установам звернути особливо увагу на частину пʼяту статті 3 Закону про валюту, якою визначено, що якщо норма цього Закону чи нормативно-правового акта НБУ допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов’язків резидентів та нерезидентів у сфері здійснення валютних операцій або повноважень органів валютного нагляду, то така норма трактується в інтересах резидентів та нерезидентів. Тобто, усі можливі колізії, що виникатимуть у валютному законодавстві України трактуватимуться на користь субʼєктів господарювання та фізичних осіб, які здійснюють валютні операції.

Асоціація ОФУ уважно стежитиме за проектами постанов НБУ, розроблених на виконання вимог Закону про валюту, та у разі потреби готуватиме до них пропозиції для максимального врахування інтересів нашого ринку.

Додати коментар

Поділитися: 

Матеріали на цю тему:

16.06.2017

В Україні половина фінансових компаній та ломбардів не отримали відповідні ліцензії, за якими вони мають працювати з 10 червня 2017 року.

04.07.2018

Президент Петро Порошенко підписав закон «Про валюту та валютні операції»

12.06.2017

Генеральный директор AFI Виктория Волковская выступила экспертом в материале о законе о потребкредитовании в издании «Фокус».